İhraçlarla İlgili Merak Edilen Soruların Cevapları!

Avukat Yavuz Ceylan, MHP'deki ihraçların hukuki bir dayanağı olmadığını belirterek bu konuda merak edilen sorulara açıklık getirdi.

banner311
İhraçlarla İlgili Merak Edilen Soruların Cevapları!

Bu günlerin MHP tarihinin için çok önemli olduğunu vurgulayan  Avukat Ceylan, "Birkaç gün içinde çok önemli değişiklikler olacak" açıklamasını yaptıktan sonra MHP Ggenel Merkezi tarafından ihraç edilen üyeliklerle iligli merak edilen o sorularıa açıklık getirdi.  

 

HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR

İşte Ceylan'ın 3 maddede ihraç kararları değerlendirmesi:

1-Tedbirli olarak disiplinli sevk edilen kişi sadece görevinden uzaklaştırılır, sevkin üyeliğe herhangi bir etkisi yoktur. Parti üyeliği ancak kararın kesinleşmesiyle son bulur. Bu anlamda tedbirli olarak disipline sevk edilen delegeler üyelik görevlerini yerine getirebilecektir. (Tüzük md.81)

2-Yargıtay C.Başsavcılığı'ndan delege listesinin alınmasından sonra yapacağınız ihraçların hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Listenin alınmış olması delegeler için kongrede oy kullanmaları açısından müktesep hak oluşturur. Yapılacak ihraçlar ve tedbirli olarak disipline sevk işlemleri bu anlamda yok hükmündedir.Bununla ilgili AYM ve Yargıtay kararları mevcuttur.

3-Ayrıca Tüzük madde 61 çerçevesinde;büyük kongre verilen disiplin cezalarını affetmeye yetkili ve görevlidir.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 09:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.