İşler Bahçeli'nin kontrolünden çıktı

MHP'de muhalifler seçimli kurultay hazırlığına başladı. Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan'ın avukatı bunun MHP tarihinde ilk kez olacak bir kurultay olacağını ve 2 gün süreceğini söyledi.

banner311
İşler Bahçeli'nin kontrolünden çıktı

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin,MHP'de "olağanüstü kurultay" için vize vermesinin ardından muhalifler, kurultay hazırlıklarına başladı. Parti Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Sinan Oğan'ın avukatı Kürşat Ergün, yasal şartlar gereği MHP tarihinde bir kurultayın ilk defa 2 gün süreceğini söyledi. 

 

Mahkeme karar metininde görülebileceği gibi tüzük değişikliği kongresi yapabilmeleri için Çağrı Heyeti'nin yetkili kılındığını anlatanErgün, "Her ne kadar tüzük kongresi amacıyla toplanırsa toplansın genel başkanlık, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçimlerine de gidilmesinin önü açılmış olacak" dedi.

 

Ergün, böylece tek kurultay aşamasında bu seçimlerin de yapılmasının teknik anlamda mümkün olduğunu, hukuki anlamda bununla ilgili bir sorun bulunmadığını belirterek, "Ancak kongrenin devamını takip eden günlerde mi veya hemen ertesi gün mü yapılacağı konusunda ortada bir siyasi mutabakatın bulunması lazım. Böyle bir mutabakat, ki değişim sürecini talep eden genel başkan adayları arasında yapılacak, sonucunda bizler de gerekli hukuki zemini hazırlayabiliriz, herhangi bir endişemiz de bulunmamaktadır, yeter ki kongre toplansın" diye konuştu.

 

Siyasi partilerin en yetkili karar alma organının genel kurullar olduğunu ifade eden Ergün,"Dolayısıyla artık iş genel kurula geçtikten sonra genel kurul parti üzerindeki her türlü tasarrufunu dile getirebilir, bu oylanabilir, karara bağlanabilir. Bunun içerisinde de gerek genel başkanlık seçimi, gerek MYK gerekse MDK seçimi yapılması mümkündür. Bu açıdan herhangi bir sorun bulunmamakta." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 17:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.