İşte Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın son oy oranı

İstanbul Ekonomi Araştırma (IE) tarafından 24 Haziran milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yapılan bir anketin sonuçları paylaşıldı.

İşte Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın son oy oranı
banner170

İstanbul Ekonomi Araştırma (IE) tarafından 24 Haziran milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yapılan bir anketin sonuçları paylaşıldı. Buna göre genel seçimlerde “hiçbir parti veya ittifakın meclis çoğunluğunu sağlayamadığı” sonucuna varılırken; Cumhurbaşkanlığı seçiminin de “ikinci tura kalacağı” bildirildi.

 İstanbul Ekonomi Araştırma (IE), Nisan ve Mayıs aylarında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. IE'nin Twitter hesabından açıklanan verilerine göre, genel seçimlerde hiçbir parti veya ittifak çoğunluğu sağlayamayacak.

ERDOĞAN 44  AKP 42

 IE'nin kamuoyu araştırmasında, yurttaşlara "Bu pazar seçim olsa hangi ittifak ya da partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Alınan cevaplara göre Erdoğan’ın oyu yüzde 44 olurken AKP’nin oyu yüzde 42 olarak ölçüldü. Ankette diğer adayların aldıkları oy oranlarına yer verilmezken; 26 Mayıs itibarıyla Cumhur İttifak’ı yüzde 48, Millet İttifakı yüzde 37, HDP ise yüzde 12.8 oy oranına ulaşılıyor.

Kademeli olarak yapılan araştırmalara göre Meclis dağılımında Cumhur ittifakı’nın oyu yüzde 53’ten yüzde 44’e kadar düştüğü görülüyor. Muhalefet partilerinde ise artış gözlenirken, Millet İttifakı’nın Meclis dağılımından aldığı oy oranının, yüzde 34’ten yüzde 40.5’e kadar yükseldiği gözleniyor.

İKİNCİ TURA KALIYOR

 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin mevcut adaylar üzerinden yapılan kamuoyu araştırmasında ise, seçimlerin Erdoğan'ın alacağı oy oranı tarafından belirleneceği belirtilerek, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaç tur olacağının belirleyicisi Sayın Erdoğan'ın 1. tur oy oranı olacaktır. Nisan ayından beri süregelen trend Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalacağını göstermektedir” denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
PekIYIspor
PekIYIspor - 11 ay Önce

%37 imiş bizim oy oranımız.
Sapıklara niye Sapık derler,
Saptırıldıkları için değilmi.
Bu Sapık Anketçiye,
Ekmelettin denen olayı birisi anlatsın.
O Gariban bile laylaylom %38 oy almıştı.
Bu seçim ortamında %50yi geçen bir Millet İttifakı var.
Şapşiklere duyurulur.

yavuz aktaş
yavuz aktaş - 11 ay Önce

BU %48 ERDOAN ^60 TAMAMLAR DEMEDI DEMEYIN BIR ÜLKE BIR ADAMIN ÇALMASINI ÖNLEYEMIYORUZ YAHU

Mustafa sagdıc
Mustafa sagdıc - 11 ay Önce

Bundan 15 sene önceyi hatırlayın 25/30 parti vardı erdoğan hepsini sildi kimse böyle bir şey beklemiyordu şimdide aynisi yaşanacak bekle gör

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151