İYİ Parti’nin adayına oy veren AKP’liler kim?

AKP'li bazı vekillerin CHP'nin adayı Temizel'e ve İYİ Parti'nin adayı Halaçoğlu'na oy verdiği, bazı vekillerin ise protesto amacıyla geçersiz oy kullandığı ortaya çıktı.

İYİ Parti’nin adayına oy veren AKP’liler kim?
banner170

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. AKP'li bazı vekillerin CHP'nin adayı Temizel'e ve İYİ Parti'nin adayı Halaçoğlu'na oy verdiği, bazı vekillerin ise protesto amacıyla geçersiz oy kullandığı ortaya çıktı.

TBMM Başkanlığı için, AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarıştı. İsmail Kahraman genel kurul öncesi salonu dolaşarak milletvekilleri ile tokalaştı. Genel Kurulda, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da oy verme işlemine katıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte aynı anda oyunu kullandı.

AKP’DE 38 OY YEDEK ADAYA

TBMM Başkanlığı seçimi 1. tur oylaması sona erdi. Toplam 500 milletvekilinin oy kullandığı seçim sonuçları şu şekilde oldu: AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman: 260, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı:38, CHP Zekeriya Temizel: 113, MHP Celal Adan: 40, HDP'den Selma Irmak:39, İYİ Parti Yusuf Halaçoğlu: 6

AKP'de 38 oyun yedek aday AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı'ya verilmesi "AKP’de İsmail Kahraman çatlağı" olarak yorumlandı. 

Oy çoğunluğu sağlanamadığı için 2. tur oylamasına geçildi. TBMM Başkanlığı seçimi 2. tur oylaması da sona erdi. AKP adaylarından Tamer Dağlı 2. tur oylama sonucunda adaylıktan çekildi. 2. tur oylamasında da sonuç çıkmayınca 3. tura geçildi.

2. TUR OYLAMA SONUÇLARI

AKP adayı İsmail Kahraman: 257

AKP adayı Tamer Dağlı: 37

CHP adayı Zekeriya Temizel: 122

MHP adayı Celal Adan: 40

İYİ Parti adayı Yusuf Halaçoğlu: 7

HDP adayı Selma Irmak: 38

İlk iki oylamada üye tamsayısının 3'te 2'si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) arandı.  Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacaktı. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacaktı. 3. turda İsmail Kahraman yeterli oyu aldığı için yeniden Meclis Başkanı seçildi.

AKP'DE BÜYÜK FİRE

Meclis Başkanı seçimi için yapılan üçüncü tur oylamaya 509 milletvekili katıldı. Geçersiz 16 oyun çıktığı seçimde, AKP Milletvekili İsmail Kahraman 289 oy, CHP Milletvekili Zekeriya Temizel 124 oy, MHP Milletvekili Celal Adan 36 oy, HDP Milletvekili Selma Irmak 37 oy, İYİ Parti Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 7 oy aldı.

Meclis'teki seçime CHP'nin 120 Milletvekili katıldı ancak CHP'nin adayı Temizel 124 oy aldı. 

İYİ Parti'nin Meclis'te 5 Milletvekili olmasına rağmen, partinin adayı Halaçoğlu'nun 7 oy alması dikkat çekti. 

MHP'nin Meclis'te 36 vekili var. MHP'nin adayı Celal Adan da 36 oy aldı. Yani MHP fire vermedi. 

AKP'nin ise Meclis'te 316 vekili bulunuyor. Bu sayıya rağmen AKP'nin adayı İsmail Kahraman 289 oy aldı. AKP'li bazı vekillerin CHP'nin adayı Temizel'e ve İYİ Parti'nin adayı Halaçoğlu'na oy verdiği, bazı vekillerin ise protesto amacıyla geçersiz oy kullandığı ortaya çıkıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151