Konacık Belediyesi’nin son belediye başkanına İYİ Parti'de görev

Mehmet Tosun, İYİ Parti Mahalli İdareler Başkanlığı Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Konacık Belediyesi’nin son belediye başkanına İYİ Parti'de görev
banner170

Konacık Belediyesi’nin son belediye başkanı ve MHP Bodrum eski İlçe Başkanı Mehmet Tosun, İYİ Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun talebi ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşeneri’n de onayı ile İYİ Parti’nin Genel Merkezinde Mahalli İdareler Başkanlığı Başkan Yardımcılığı adı altında ülke genelindeki Mahalli İdareler ile ilgili politikaların oluşturulması ve koordinasyonunun sağlanması ile ilgili görevlendirildiğini açıkladı.

Bugüne kadar Bodrum Yarımadası’nda siyaset yapmış, belediye başkanlığı yapmış birisi olarak kendisiyle ilgili siyasi gelişmeleri mümkün olduğu kadar basın mensubu arkadaşlarla paylaşarak götürmeye çalıştığını belirten Mehmet Tosun şunları söyledi;

“ Çünkü basın demokrasimizin en önemli unsurlarından bir tanesi, demokrasinin işletilmesi noktasında ben özgür basına inanan bir arkadaşınızım. O yüzden de bu açıklamayı hepinizle paylaşıyorum, dolayısıyla da sizler vasıtasıyla da Bodrum’daki hemşerilerimiz ve buradan da ülkemiz genelindeki vatandaşlarımızın da bilgisi olacak.

Şahsım 10 Kasım 2017 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa etmiştim. Akabinde ki açıklamalarda da şahsım ve ekibimizle ilgili oluşturduğumuz siyasi kararları sizlerle paylaşacağıma söz vermiştim. Tabi bu süre zarfında İYİ Parti Mahalli İdarelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun talebi ve İYİ Parti Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de onayı ile İYİ Parti’nin Genel Merkezinde Mahalli İdareler Başkanlığı Başkan Yardımcılığı adı altında, ülke genelindeki Mahalli İdareler ile ilgili politikaların oluşturulması ve koordinasyonunun sağlanması ile ilgili görevlendirirdim. Ve bu yeni görevimi sizlerle paylaşmak için bu basın toplantısını düzenlemiş bulunmaktayım. Hepinizin malumu belediyecilik; gerek belediye başkanlığım süresi içerisinde gerekse de belediye başkanlığı görevim sonrasında yapmış olduğum yüksek lisanlar ve araştırmalar doğrultusunda benim hobi alanımdı, ilgi alanımdı.

Dolayısıyla bugüne kadar hem belediye başkanlığı süresince edindiğimiz tecrübelerimizi hem de bugüne kadar ki araştırmalarımızı, bu konudaki yüksek lisans çalışmalarımızı, akademik çalışmalarımızın tamamını İYİ Parti bünyesinde oluşturulan Mahalli İdareler Başkanlığı adı altındaki çalışmalarda kullanma, yararlanma ve onlarla bu işleri koordine etme fırsatı yakalamış bulunmaktayız. Bu Bodrum adına da, şahsım adına da sevindirici bir olay. Ben de böyle bir görev talebi geldiğinde buradaki yakın siyaset yaptığım arkadaşlarla bu konuyu tartıştık ve böyle bir görevi kabul etmemin uygun olacağı kanaatine vardık.

Bundan sonra artık haftanın 2-3 günü Ankara’da geri kalan günlerde de buradaki kendi özel işlerimi yönetmek ve organize etmek üzere hayatımı sürdüreceğim. İnşallah İYİ Parti Türk siyasetinde iyi şeyler yapmak, tıkanan Türk siyasetinin önünü açmak umuduyla ortaya çıkmış bir siyasi parti olacaktır. Bizler de Yerel Yönetimler, Mahalli İdareler Başkanlığı adı altında yapacağımız çalışmalarla İYİ belediyecilik ile ilgili somut örnekler, modeller ortaya koyacağız ve vatandaşlarımıza seçenek sunacağız. İnsanlarımız artık bunu bekliyorlar. Çünkü Türkiye’de belediyelerde de ciddi sıkıntılar var, kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, kaynak israfı, kayırmacılık, istifaya zorlanan belediye başkanları, doğu Anadolu’da 100’ün üzerinde belediyenin kayyumla idare edilmesinden varana kadar bugün antidemokratik olmayan, bizim demokrasi kültürümüze yakışmayan bir yığın uygulama ile karşı karşıyayız.

Ayrıca biliyorsunuz belediyeler ile ilgili yerel yönetimler ile yerinde bir performans denetimi de yok. Nerdeyse birçok hizmetin tekrarı yapılmakta. Ülke genelinde bu işlerle ilgili araştırmaya başladığınızda öyle belediyeler var ki, 250 tane şelale yapmış belediyemiz mevcut. Yani biz bundan sonraki süreçte İYİ Parti’nin yerel yönetimler vizyonu ve politikalarını oluşturmaya çalışırken bunlara da çok dikkat edeceğiz. Yerel talebin doğrultusunda hizmetler üretilecek artık. Aksi takdirde ülke ekonomimizin bulunduğu durum ortada, belediyelerimiz de önümüzdeki dönemde ciddi anlamda ekonomik sıkıntıya davetiye çıkaracak durumda ve birçok belediyemizin bugün açıklanamayan borçları, kaynak problemi ve yönetilememe problemi bulunmaktadır.

Bizim Türkiye ekonomisinde önemli bir yatırım aracı olan ve halka en yakın kurumlar olan belediyeleri daha fizibil, daha verimli ve daha vatandaşın istek ve talepleri doğrultusunda hizmet eden kurumsal yapılar hale getirmemiz lazım, halkı doğrudan bu işin işine katmamız lazım. Ve bu doğrultuda çalışmalarımız bundan sonra hızla devam edecek. Oluşturduğumuz komisyonlar var, çalışma grupları var bende onları koordine ediyorum. Sonuçta Mahalli İdareler Başkanımız Müsavat Dervişoğlu’nun başkanlığında çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İnşallah bundan sonra her şey daha iyi olacak, Bodrum’da da iyi olacak ve dolayısıyla Türkiye genelinde de iyi olacak temennisi diliyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151