Mehmet Ağar Siyasete Dönüyor mu?

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın, Susurluk Davası'ndan aldığı hapis cezası zaman aşımından düştü. Ağar, sorular üzerine "siyasete dönmeyeceğini" açıkladı.

banner311
Mehmet Ağar Siyasete Dönüyor mu?

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin "Susurluk Davası"kapsamında hakkında verilen 5 yıl hapis cezasının zaman aşımından düşürülmesine karar vermesini, "Gecikmiş bir hakkın iadesi"olarak değerlendirdi. Ağar, ''Siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Haksızlığa uğramış da olsam herhangi bir dava açmam" dedi.

 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a "Susurluk Davası" kapsamında verilen 5 yıl hapis cezasının zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

 

Kararı değerlendiren Mehmet Ağar, "Kararı, gecikmiş bir hakkın iadesi olarak görüyorum. Siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Haksızlığa uğramış da olsam herhangi bir dava açmam. Bizim tarzımız değil. Siyasete de dönmeyeceğim" diye konuştu.

 

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” suçundan yargılandı.

 

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı, "Susurluk Davası" kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını onamıştı. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise 9. Ceza Dairesi'nin Ağar hakkındaki kararıyla ilgili "karar düzeltme" talebinde bulunarak davanın zaman aşımından düşürülmesini istedi.

 

Görev alanının değiştirilmesi nedeniyle Başsavcılığın istemini, Yargıtay 9. Ceza Dairesi yerine, bu suçlara bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi karara bağladı.Daire'nin kararında, suç tarihiyle soruşturma ve kovuşturma safhalarında gerçekleşen süreler dikkate alındığında davanın zaman aşımına uğradığı kaydedildi.

 

Ağar'ın cezasının infazı durmuştu

 

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında aldığı hapis cezasının infazı için girdiği Aydın'ın Yenipazar Cezaevinde 1 yıl kaldıktan sonra denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak çıkmıştı. Ancak Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın'ın 1993'te öldürülmesiyle ilgili iddianamenin kabul edilmesi üzerine, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gereği Mehmet Ağar hakkındaki denetimli serbestlik uygulaması kaldırılmış ve Ağar'ın tekrar cezaevine girmesi gündeme gelmişti.

 

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesinde Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un "denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini" öngören hükmünün iptali istemiyle dava açılmış, Anayasa Mahkemesi de bu düzenlemeyi iptal etmişti.

 

Böylece denetimli serbestlikle cezaevinden çıkan ve kalan infazı durdurulan Mehmet Ağar, tekrar cezaevine dönmemişti. Mehmet Ağar'ın, Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın'ın 1993'te öldürülmesiyle ilgili Ankara'daki faili meçhul cinayetler davasına ilişkin yargılanmasına ise Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 17:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.