Mehmet Şimşek “OHAL'in kaldırılması ekonomik açıdan Türkiye'yi olumlu etkiler”

Muhalefetin OHAL söylemini sık sık eleştiren hükümet, şimdi OHAL'i kaldıracağız diyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Haziran'dan sonra OHAL'i kaldırabiliriz açıklamasının ardından Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten flaş OHAL açıklaması geldi.

Mehmet Şimşek “OHAL'in kaldırılması ekonomik açıdan  Türkiye'yi olumlu etkiler”

Şimşek, "Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ilk işimizin OHAL'i kaldırmak olacağını ifade etti. Bu da dışarıda Türkiye'nin algısını, ülkemize bakış açısını olumlu yönde değiştirecek" açıklamasında bulundu.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, OHAL'in kaldırımasının ise ekonomik açıdan Türkiye'ye olumlu yansıyacağını belirtti.

İşte Mehmet Şimşek'in OHAL ile ilgili açıklamaları:

"Çok net bir şekilde, tabiri caizse 'terörün belini kırdık', oyunu Irak'ın içlerine kadar taşıdık, Suriye'de terör koridorunu kırdık. Dolayısıyla terör noktasındaki OHAL'in en önemli gerekçesi buydu ve haklı bir gerekçeydi. Gerçekten Türkiye çok mesafe kazandı. Bu birinci husus, FETÖ tehdidiyle de önemli ölçüde mücadelede sonuç alındı, başarıya ulaşıldı. Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ilk işimizin OHAL'i kaldırmak olacağını ifade etti. Bu da dışarıda Türkiye'nin algısını, ülkemize bakış açısını olumlu yönde değiştirecek."

Kısa vadede mevcut değerlendirmelerin geçerli ve etkili olduğunu belirten Şimşek, "Parasal sıkılaştırma her zaman ABD ekonomisinde ciddi bir kaldıraç. Borç düzeyi yüksek olduğu için en ufak faiz ayarlaması bile reel ekonomiyi etkiliyor. Bu para politikasındaki sıkılaşmayla birlikte yapılan vergi reformunun etkisi, en geç gelecek senenin ilk yarısında sonlanmış olacak." ifadesini kullandı. Şimşek, küresel ekonomide kalıcı, uzun vadeli, yukarı yönlü bir sıkılaştırma trendi öngörmenin çok sağlıklı olmadığını ancak piyasaların çok kısa vadeli bakabildiğini söyledi.

"OHAL'İN KALKMASI ŞOKLARA KARIŞI KIRILGANLIĞI İYİLEŞTİRECEK"

OHAL'in kaldırılmasının ekonomiye etkisine ilişkin soru üzerine Şimşek, "Türkiye'nin gerçekliğiyle algısı arasında ciddi makas, bir fark oluşmuştu. Bu algıyla gerçeklik arasındaki farkı kapatma noktasında önemli bir adım." dedi. Şimşek, yapısal reformlarla rasyonel, sağlıklı, güçlendirilmiş politika setiyle Türkiye'nin realitesini de ülkenin şoklara karşı kırılganlığını da iyileştireceklerini bildirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lokman Ates
Lokman Ates - 8 ay Önce

Esasda olmasa da, usülde medeni bir imaj verebilir!

Celil Pıstıl
Celil Pıstıl - 8 ay Önce

Yüreğiniz yetiyorsa HEMEN DERHAL BU GÜN KALDIRIN DA MEMLEKET HÜRRİYET KALKINMA GÖRSÜN!
Yüreģiniz yetiyorsa¿¡?! Bu memlekete on beden küćük geliyor sizin yobaz, faşist zihniyektiniz!
Ne memleketi ne de milleti yönetemiyorsunuz! Haliların altından fışkırıyor, tüm pislikleriniz ve #MEMLEKETİBOKGÖTÜRÜYOR! ÖZELLİKLE DE SURİYELİ BOKUNA MÜPTELA MAYMUNCUK BOKU GÖTÜRÜYOR, MEMLEKETİ!
Bİ GIDİN DE İYİ GELSİN, MEMLEKETE!

SIRADAKİ HABER