MHP'de anket krizi

MHP'de referandum öncesi eski vekil Durmuş Yılmaz ile genel merkez arasında anket krizi yaşanıyor.

MHP'de anket krizi

Yılmaz'ın 'MHP seçmeninin yüzde 80'i referandumda 'hayır' diyecek' sözlerine genel merkezden hızlı bir yanıt geldi.

MHP'de 'hayır'cı kanatta yer alan eski Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz'ın açıkladığı referandum anketi sonuçları MHP Genel Merkezi'ni çılgına çevirdi.

Yılmaz'ın, 'MHP seçmeninin yüzde 80'inin referandumda hayır oyu vereceği' yönündeki açıklamalarına yanıt MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan'dan geldi.

Genel Başkan Yardımcısı Ayhan, Yılmaz'ın ismini vermeden yaptığı açıklamada, "Milliyetçi Hareket Partisi seçmeninin kendisini kandırılmış hissettiği algısını hangi çalışma ve araştırmaya dayanarak ifade etmektedir. Kamuoyuna bunları açıklamak zorundadır" dedi.

'ÇAPSIZLIKLARININ FATURASINI…'

Ayhan'ın, Durmuş Yılmaz'ı kastederek yaptığı açıklamasında dikkat çeken bölümler şöyle:

"Bu sevdanın kutsallığını anlamayıp, kendi kişisel ve siyasi kariyerleri için bu kutlu harekete yanaşmış, aman basın duymasın, ben bu işe nasıl girdim, diyenler, kendi çapsızlıklarının faturasını Milliyetçi Hareket Partisine kesmekten geri durmayanların bugün malum bazı basın yayın organlarında yer alan açıklamalarına şahit oluyoruz.

Bir dönem Merkez Bankası başkanlığı da yapmış olan, siyasi bedelini 57. Hükümetin ödediği politikalardan nemalanarak şahsi kariyerini bina edenler, memleketin menfaati için elini taşın altına koymayan, 2001 yılında 57. hükümetin getirdiği Merkez Bankası Bağımsızlığı İlkesini, 2015 yılında siyasete adım atmadan önce hatırlamayanlar, siyasette vefayı değil, iftirayı benimseyenler, Milliyetçi Hareket Partisi karşıtlığını hatta düşmanlığını benimsemiş bulunmaktadır."

'TEK BİR KATKISI YOK, AHKAM KESİYOR'

"Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve siyasi arenada Milliyetçi Hareket Partisinin politikalarına tek bir katkı sağlamayanlar, şimdilerde hiçbir zaman idrakına varamadığı ve bunu da o dönem canlı yayınlarda söylemekten çekinmediği, Milliyetçi Hareket Partisinin seçim beyannamelerini ve parti programını ağzına dolamış ahkam kesmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisinde taban değil dava arkadaşlığı olduğunun idrakına varamayanlar, peşinden koştukları şürekânın bütün desteklere rağmen yüzde 20 fire verdiğinin bile fakında değildir.

Partimize geldiği günden itibaren 'ben siyasetten hiç anlamam, nasıl girdim ben bu işe' diyen birinin, bugün kalkıp da 'MHP seçmeni kendini aldatılmış hissediyor ve kendimi de aldatılmış hissediyorum' şeklinde beyanatlar vermesi kendisinin nasıl bir algı operasyonuna alet edildiğinin kanıtıdır.

Milliyetçi Hareket Partililer mağdur olduğunda hiçbir rahatsızlık duymayan ve beyanat verme gereği hissetmeyen, ancak Fetöcü ve bölücülerin üzerine gidildiğinde rahatsız olmalarına anlam vermekte güçlük çekiyoruz."

'KURNAZCA VE DÜŞMANCA'

"Milliyetçi Hareket Partisi seçim beyannamelerindeki politikalarının hangisinden vaz geçtiğini veya hangilerinden taviz verildiğini söylemeden kurnazca ve düşmanca taban hakkında görüş beyan edilmesi çirkin saptırma ve hilaf-ı hakikattir.

Milliyetçi Hareket Partisi seçmeninin kendisini kandırılmış hissettiği algısını hangi çalışma ve araştırmaya dayanarak ifade etmektedir. Kamuoyuna bunları açıklamak zorundadır.

Genel anlamda siyasi kariyere iftira ve riya ile başlamak haysiyetli bir iş olmadığı gibi atılan ilk oltaya takılmak da siyasi kariyerde niyetin halis olmadığının göstergesidir."

YILMAZ: KENDİMİ ALDATILMIŞ HİSSEDİYORUM

MHP eski Uşak Milletvekili ve Merkez Bankası Eski Başkanı Yılmaz, referandum sürecinde MHP yönetiminin tavrını şu sözlerle değerlendirmişti:

"MHP seçmeni ile temas ettiğimde onların kendilerini aldatılmış hissettiklerini görüyorum. Ben de kendimi aldatılmış hissediyorum. Ben 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde köy köy, kasaba kasaba dolaştım. Ama seçim bildirgemizde ne söylediysek şimdi tersi oluyor. Ve insanlar bana, "Geldiniz, bizim köyümüzde böyle söylediniz ama şimdi tam tersini yapıyorsunuz' diyorlar. Benim şu an o insanlara verecek cevabım yok, çok zor durumdayım.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 11:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil ince
Kamil ince - 4 yıl Önce

60 yaşındayım 15 yaşımdan beri ülkücü yüm HAYIR DİYORUM

BOYKOT
BOYKOT - 4 yıl Önce

mhp li̇yi̇m bahceli̇ olduüu ssurece mhpye oy yok

Gunay
Gunay - 4 yıl Önce

Bizde aldatildik sayin durmuş Hayır la avunacagiz

Ahmet
Ahmet - 4 yıl Önce

Yüzde doksan HAYIR diyecek.

mehmet
mehmet - 4 yıl Önce

%95 HAYIR diyecek.

mustafa
mustafa - 4 yıl Önce

HAYIR

adem
adem - 4 yıl Önce

Ülkümüz, davamız öylesi büyüktür ki yanlış yapan iflah olmuyor. Yol yakın iken dönmeleri kendileri için iyi olur.
biz, HAYIR diyoruz.

şuheda
şuheda - 4 yıl Önce

Yuzde seksenmi daha fazlasi hayir diyor birakin iil ilcede yonetimdekiler bile hayir diyenler var