MHP'den İYİ Parti açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, İYİ Parti'nin seçimlere girip giremeyeceği tartışmalarına ilişkin ''Biz MHP olarak herkesin kendisini ifade ettiği bir ortamın olmasının doğru olduğuna inanan bir siyasi hareketiz. Herkes seçime girsin'' dedi.

MHP'den İYİ Parti açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, NTV canlı yayınında Funda Görey'in erken seçimle ilgili sorularını yanıtladı.

Erken seçimle ilgili "Türkiye'nin önünü rahatlatmak gerekiyordu, zaman kaybına ihtiyaç yok" diyen Adan, MHP'nin hiçbir danışıklı hareket içinde olmadığını da vurguladı.

Adan'a yöneltilen sorular ve alınan yanıtlar şöyle:

Erken seçim kararı neden alındı Bahçeli'nin kafasındaki neydi?

MHP ile ilgili medyada yanlış kanaatin oluşmasını sağlayan bir takım ifadelerle karşılaşırız. Biz MHP'nin politikaları genel başkanın konuşmalarını tartışmaya açık olduğumuzu her zaman söyledik. MHP Türk siyasetinin kurumsallaşmış en büyük partisidir. Önce devlet sonra millet sonra parti noktasında değerlendirmeler ortaya çıkar. MHP'nin hiçbir öngörüsü bugün Türkiye'de sorgulanmıyor. MHP bütün öngörülerinde Türk devletinin millet iradesinin güçlenmesi noktasında bir iradeye öncelik yapmıştır. Bu coğrafya milli olmadan yönetilemez. Millet iradesi güçlü olmalıdır devlet güçlü olmalıdır aksi halde bu coğrafyada nefes alabilir miyiz?

Milli bekaya ilişkin zorluklar, ittifaka ilişkin komplo başlıkları...

Bizler bazı konuları çok süratle gündemimizden çıkarıyoruz. Türkiye, Türk siyasi hayatında önemli bir olay oldu 15 Temmuz. Genelkurmay Başkanı derdest ediliyor. Ordu komutanlarının tamamı tutuklanıyor. TBMM bombalanıyor. Böyle bir iradenin arkasında kendini gizleme iradesine sahip örgütle karşı karşıyayız. Ana muhalefet partisi buna kontrollü darbe ifadesini kullanabilecek kadar şuursuz bir tavır ortaya koydu. Daha baştan beri buna kontrollü darbe diyenlerle biz hangi geleceği kucaklayabiliriz? Afrin'de uçakların yok edemeyeceği hendekler niye kazıldı?

Baskın seçim yorumlarına ne diyorsunuz?

Muhalefet partilerinin büyük sevinç çığlıkları atmaları lazım. CHP'nin seçim hazırlığı yoksa onların bileceği iş. Aday çıkarmıyorsa ciddi  problem yaşıyor demektir. MHP milletten saklı hiçbir projenin içerisinde olmaz. MHP'nin hiçbir danışıklı hareketi benimsemesi mümkün değildir. Bugün Türkiye için belirsizlik var ben İstanbul milletvekiliyim İstanbul için belirsizlik var.

Bahçeli'nin erken seçim çıkışını gazeteciler gibi mi öğrendi AK Partililer de?

MHP düşüncelerini belirtirken kendi kadrolarının dışında bir irade ile belirlediği bir siyaset yoktur.

Bu seçime bütün siyasi partiler katılmalı mı sizce? İYİ Parti etrafında dönen tartışma nedeniyle soruyorum.

Biz MHP olarak herkesin kendisini ifade ettiği bir ortamın olmasının doğru olduğuna inanan bir siyasi hareketiz. Herkes seçime girsin. Milletimizin teveccühü ile karşı karşıya kalırlarsa kalırlar kalmazlarsa kalmazlar. Türkiye'nin önündeki problemler ciddi problemlerdir. Bütün bunlardan kurtuluşun yolu milli birlik beraberliktir.

BAHÇELİ ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda erken seçim çağrısı yapmış, tarih olarak da 26 Ağustos'u önermişti.

O açıklamanın ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli ile dün Beştepe'de bir araya geldi. Görüşme yarım saat sürdü. 

Kameraların karşısına geçen Erdoğan, 24 Haziran'da erken seçime gidileceğini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman  yücel.seçimin türk milletine hayırlı olsun..
Osman yücel.seçimin türk milletine hayırlı olsun.. - 4 yıl Önce

Devlet beye teşekkür ler nemutlu TÜRKÜM diyene .amin

YILMAZ TÜRK
YILMAZ TÜRK - 4 yıl Önce

herkes gibi birileri durmadan konuşuyor.Birde ahkam kesmeleri yok mu?Vah halimize vah....

Bekir Karakurt
Bekir Karakurt - 4 yıl Önce

Türkmen beyimiz yolun yolumuz davan davamizdir NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE cCc

kenan
kenan @Bekir Karakurt - 4 yıl Önce

ülkücü nedir? toplumda nasıl bilinirdi? Şimde fırıldak olarak biliniyor? Devletinbaşına kim gelecek diye bağıracaksınız? Dün yanlan mı söyledi hani olmazlar ÇIKIN BİZ REİSE İFTİRA ATTIK BAĞIŞLA BİZİ REİS DEYİNDE DB SEÇİMDEN SONRA KURTULSUN

misafir12
misafir12 - 4 yıl Önce

saray kulunun avanileri.. icazet ile hareket edenler. fikrlerini degil, fikirleri savunanlar. Kisiliklerini degil, kisiyi destekleyenler, siz mi dogruluktan yana, adaletten yanasiniz? agzinizdan her cikan kelime yalandir

vatandaş
vatandaş - 4 yıl Önce

hay yalanın batsın celal

Balaban Beyi
Balaban Beyi - 4 yıl Önce

Bre Allahtan korkmaz kuldan utanmaz ; YALAN SÖYLÜYORSUN..YALAN. Zaten senin MHP de söz söylemenin bir değerinin olmadığını her kes biliyor.Tek söz sahibi ,o abus suratlının yanındaki kifayetsiz menfaatçı tiplerden birisin...

solmaz
solmaz - 4 yıl Önce

celal bunları söylerken ayağın havadamıydı? hiç mi utanmanız sıkılmanız yok hiç mi yüzünüz kızarmıyor azıcık da olsa HUZUR-U MAHŞERİ aklınıza gelmiyor mu?