Mustafa Destici 'Cumhur İttifakı'nın oy oranını açıkladı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti, MHP ve BBP'nin yapacağı seçim ittifakı blokunun alacağı oyla ilgili konuştu.

Mustafa Destici 'Cumhur İttifakı'nın oy oranını açıkladı

Destici, kentteki programı kapsamında Akbez Mevkisi'ndeki bir restoranda, partisinin Hatay il teşkilatı üyeleriyle bir araya geldi. Destici, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 Nisan'daki referandum kararıyla sistemin değiştiğini, Türkiye'nin 1980 darbe anayasasından ve bunun ürünü olan sistemden kurtulduğunu söyledi.

Yeni sistemin hayata geçmeye başladığını ve ilgili uyum yasaları sürecinin işlediğini ifade eden Destici, bunu önemsedikleri için yaptıkları çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi partilerle paylaştıklarını belirtti. Destici, siyasi partiler yasasının ve seçim kanunun demokratikleştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Meclise sunulan, bunun önemli ayaklarından birisi. Önümüzdeki aylarda bu siyasi partiler yasası ve seçim kanunuyla ilgili yeni teklifler de gelecek. Yerel seçimler önce yapılacağı için bu yeni yapılan değişiklik onu kapsıyor. İttifak meselesi de bununla netleşti. Paketle ittifakın nasıl ve hangi şartlarda yapılacağı belirtildi." ifadesini kullandı.

Öncekinin darbeci ve statükoyu savunan bir yasa olduğunu anlatan Destici, önceki yasada ittifakla ilgili yasal altyapı olmadığını bildirdi.

Destici, AK Parti, MHP ve BBP'nin ortaya koyduğu irade beyanının çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Hangi şekilde olursa olsun bu ittifak inşallah sağlanacaktır. Yeni sistem bu ittifakın başarısına bağlıdır. Başarılı olacaktır. Benim tahminim; AK Parti, MHP ve BBP seçim ittifakı önümüzdeki seçimlerde çok rahatlıkla yüzde 55 ila yüzde 60 arasındaki bir oyla seçimden galip çıkacak ve Türkiye tamamıyla yeni sistemle yönetilmeye başlanacak. Hem yönetimde istikrar sağlanacak hem de Mecliste temsilde adalet daha güçlü bir şekilde yerine gelecek. Vatandaşlarımızla konuşuyoruz, sokakta esnafımızla görüştük. İnanılmaz bir memnuniyet var. 'Bunu sonuna kadar götürün başkanım.' diyorlar. Müthiş bir memnuniyet var. Verdiğimiz kararın ne kadar doğru olduğunu, durduğumuz yerin ne kadar olduğunu da buradan görüyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
şerafettin gökçe
şerafettin gökçe - 12 ay Önce

iyiparti yüzde 50 oy çıkarırsa şaşırmayın halkta bunu görüyoruım dehşet şekilde.

Murat ustel
Murat ustel @şerafettin gökçe - 12 ay Önce

Aynen bu yoruma katiliyirum

1725 akp li
1725 akp li - 12 ay Önce

Bu adam BBP sinde fetocu olan mağdur adamlarının kurtarılması sevdasına düşmüş bir iki puanlla

sancar
sancar - 12 ay Önce

yalçın topçu gibi bu da tek başına akp ye geçse de bbp yi rahat bıraksa, rahmetli Muhsin başkanın bop eşbaşkanı için cumhurbaşkanı olamaz dediğini hatırlamıyor mu, insanları ona ve davasına ihanete sürüklüyor

mustafa kara
mustafa kara - 12 ay Önce

bbp yüzde 1 ile meclise girecek,diğer tarafta tek başına yüzde 3-5-7-9 oy aşan partiler meclis dışı kalacak.ne güzel demokrasi,adalet,hak-hukuk ama...

Taka61
Taka61 - 12 ay Önce

AKP MHP 45 Chp 25 iyiparti 20 hdp 10

Zayıf cılız il ilçe yöneticileriyle mi
Zayıf cılız il ilçe yöneticileriyle mi - 12 ay Önce

İyi iyi hoşda görevlendirmeler arızalı yerel basından takip ediyorum halkın istemediği daha önce oy vermediği parti parti dolaşanlar erkenden yer edinmek için iyi deler.Başka şehirdeki arkadaşlarla konuşuyorum aynı şekilde mhp de yer bulamayanlar oradada tamam dar zamanda sıkıştılarda mhp küskünlerini toplamak nedir?yıpranmışın söyleyecek sözünü kim dinleyecek Akp den siyaset dersi alsa şu muhalefet biraz.Yakalanan bu olumlu rüzgarı değerlendirmek için titiz çalışılmalı her bir il ilçe yöneticisinin delegesinin kapalı usul fikri alınmalı.

Cılız yöneticilef
Cılız yöneticilef - 12 ay Önce

İyi için yapılmış ikinci yoruma harfiyen katılıyorum benimde başka şehirlerdeki arkadaşlarımında tamamen düşüncesi budur.Finanse edebilmek tek koşul ilçe başkanlığına.il divanlarıda raconcu düşük pfofilli öncesinde beğenilmemiş yetersiz mhpli ve yandaşlarıyla dolu.Genel merkez denenmişleri ekarte etmeli acilen.Yerel basın takip edilmeli her bölgenin seçmen beklentisi profili farklı.İyimserlik güzelde bi yere kadar.

FERIDUN SALIM ŞEKERCİ
FERIDUN SALIM ŞEKERCİ - 12 ay Önce

AYNEN KATILIYORUM SAYIN DESTICIYE YUZDE 55 ILA 60 TAM DESTEK AKP MHP BBP YE


SIRADAKİ HABER