SONAR Son anketini açıklandı

SONAR Son anketini açıklandı

SONAR Araştırma, seçime 37 gün kala Türkiye’nin nabzını tuttu. 26 ilde yapılan cumhurbaşkanlığı son seçim anketine göre Tayyip Erdoğan, yüzde 42’lik oy oranı ile ilk turun birincisi. İnce ve Akşener’in toplam oyu, Erdoğan’ın ilk turdaki oyunu geçiyor.

SONAR Araştırma Şirketi tarafından 26 ilde 3 bin kişi ile yapılan cumhurbaşkanlığı seçim anketinden ‘'Seçim 2. tura kalacak'' sonucu çıktı. İlk turda Erdoğan yüzde 42 oy alırken, CHP'nin adayı Muharrem İnce yüzde 21.91 oy ile 2. sırayı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yüzde 21 oy ile 3. sırayı paylaştı. HDP'nin adayı eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş yüzde 11.01, SP lideri Temel Karamollaoğlu'na yüzde 2.10, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e de yüzde 1.98 oy çıktı. Buna göre ilk turu 24 Haziran'da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuç alınması, 2. turun yapılacağı 8 Temmuz'a kalacak. Araştırmanın hata payının 0.99–1.81 aralığında olduğu vurgulandı ve kararsız seçmenler de orantısal biçimde dağıtıldı.

26 İLDE 3 BİN DENEK

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre SONAR, 7-17 Mayıs tarihleri arasında 26 ilde 3 bin kişi ile cumhurbaşkanlığı seçimi araştırması yaptı. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde vatandaşlara, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verecekleri sorusu yöneltildi. SONAR anketörleri, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün yapılsa, sayacağım isimlerden hangisine oy verirsiniz?” sorusunu yönelttiler ve 6 adayın ismini sıraladılar.

SONAR, araştırma sonucunu, ‘'Erdoğan'ın yüzde 40'ın üzerinde bir oy oranı ile ilk turun birincisi olacağı kesin iken, onunla finale kimin kalacağı şu an için belirsizdir. İkincilik, İnce ile Akşener arasındadır. Akşener'in finale kalması halinde kendine has avantajları olacağı gibi, İnce'nin de avantajları mevcuttur‘' diye yorumladı.

Ankette kararsızlar dağıtılmadan önce alınan sonuçlar da değerlendirildi. ‘'Ham oranlar” kategorisinde yapılan değerlendirme sonucu, Erdoğan'a 40.07, İnce'ye 20.90, Akşener'e 20.03, Demirtaş'a 10.50, Karamollaoğlu'na 2.0, Perinçek'e 1.90 oy çıktı. Yapılan ankette yüzde 4.60 oranında da kararsız seçmen bulunduğu da vurgulandı.

2014'TE SONUCU BİLMİŞTİ

SONAR, Temmuz 2014'de yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi de araştırma yapmış ve Erdoğan'ın yüzde 53.3 ile seçimi ilk turda kazanabileceğini açıklamıştı. Seçim de yüzde 52 oy oranı ile Erdoğan lehine çıkmıştı.

OY HESABI HAVUZ PROBLEMİ GİBİ

24 Haziran seçimlerinde ilk kez uygulanacak ittifak formülü ve değişen yasalar uyarınca, siyasi partilerin oylarının nasıl hesaplanacağı açıklandı. YSK'nın belirlediği kriterler, matematik problemlerini aratmıyor. Oyların hesaplanması ‘Havuz problemi' gibi karmaşık sistemlerle ifade ediliyor. Seçim günü hem sandık başında hem de parti merkezlerinde uzun uzun karmaşık hesaplar yapılacak.

Alp Kılıç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
CELAL KARATAŞ
CELAL KARATAŞ - 2 yıl Önce

21 MAYIZTA SAYIN İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI MERAL AKŞENER,İLK TURDA %32 BANDINDA OLAÇAKTIR,SECİM GÜNÜ YAKLAŞTIKCA AKP GENEL BAŞKANI İLE ARASINDAKİ FARKI KAPATARAK.İLK TURDA MERAL AKŞENER BİRİNCİ OLAÇAK.AKP İKİNCİ VE MUHARREM İNCE ÜÇÜNÇÜ OLARAK TAMAMLAYAÇAKTIR.M EÇLİS ÇOĞUNLUĞUNU MİLLET İHTİFAKI KAZANAÇAKTIR....81 MİLYON UYANDI,,KARŞILARINA ALTARNATİFLER ÇIKARDI.6 CUMHURBAŞKAN ADAYI ÇIKMASI AKP GENEL BAŞKANINI BİTİMİ OLDU..ÇÜNKÜ İSTANBUL MİTİNKİ TAŞIMA İNSAN TAŞIMALARINA RAĞMEN ALAN DOLMAMAŞTIR...BU HASTA NE YERSE YESİN...KURTULAMAZ.......

Emrah Aytekin
Emrah Aytekin @CELAL KARATAŞ - 2 yıl Önce

Akşener o kadar oy alamaz ama ince zaten taban oyu 0 civarında olan chp iyi biraz daha yukarı taşır. He şuda var 2 sinden biri gelsinde hangisi olursa olsun diğeri yardımcı olacak zaten. Yeterki artık kurtulalım akp den

Ayhan Usta
Ayhan Usta - 2 yıl Önce

İkinci tura çıkacak ikinci aday, CB nini belirleyecek. Açık yüreklilikle ve samimiyetle söylüyorum. İkinci tura Muharrem ince çıkarsa, CB Tayyip Erdoğan olur. Meral Akşener çıkarsa, CB Meral Akşener olur. Açık ve net.

huseyin tasli
huseyin tasli - 2 yıl Önce

neral aksener