TANKLAR SURİYE' YE YÜRÜYOR.

Suriye tarafından ateşlenen havan mermisi Suruç'taki bir eve isabet etti, 4 kişi yaralandı. Yaşanan bu gelişmenin ardından tanklar da sınıra hareketlendi.

TANKLAR SURİYE' YE YÜRÜYOR.

Çatışmaların yoğunlaştığı Kobani'den Türkiye tarafına havan topu ve uçaksavar mermisi düşmesinin ardından askeri yetkililerin sınır hattındaki güvenlik önlemlerini artırdığı görüldü. Bölgeye giriş-çıkışlar yasaklanırken, sınır hattına tank sevkiyatı da yapıldı.

GAZETECİLER SINIR HATTINDAN İLÇEYE DÖNDÜ

Bu arada sınır hattında günlerdir görev yapan basın mensuplarının bulunduğu alan da riskli olduğu gerekçesiyle güvenlik güçlerince boşaltıldı. Askeri yetkililerin boşaltılması yönünde verdiği karar sonrası gazeteciler Kobani'yi gören yüksek noktadan indirildi. Ancak, gazeteciler bu kez Kobani'ye destek için bölgede toplanan grupların hedefi olma endişesi taşıması üzerine, askeri zırhlı araçlar eşliğinde sınır hattından ilçe merkezine dönmek zorunda kaldı. Yetkililer, yarın sabah basın mensupları için sınır bölgesinde daha güvenli uygun bir yer bulunacağını belirttiler.

Öte yandan çatışmaların yoğunlaşması ve Türkiye tarafına mermiler gelmesi üzerine 2'inci Hudut Taburu'ndan 4 Zırhlı Personel Taşıyıcı sınır hattına sevk edildi.

Ayrıca güvenlik güçleri, sınıra yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan gazetecilerden de bulundukları bölgenin riskli olduğu için daha geriye gitmelerini istedi.

2 MAHALLE BOŞALTILIYOR

Valilik ise güvenli gerekçesiyle Suruç'taki Kürtçe adı Atmanek olan Küçükkendirli ve Büyükkendirli Mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi.

HAVAN MERMİSİ SINIRI AŞTI, EVİN DUVARINA İSABET ETTİ

Öğle saatlerinden itibaren çatışmaların şiddetlendiği Suriye'nin Kobani tarafından saat 13.20'de atılan bir havan mermisi, sınırı aştı ve 2 kilometre mesafedeki Suruç'un Atmanek Mahallesi'nde bir evin duvarına isabet ederek patladı. Patlamada, şarapnel parçaları ve kırılan duvardan seken taşlardan, evde bulunan 4 kişiyi yaraladı.

Yaralananlar otomobillerle Suruç Devlet Hastanesi'ne götürülürken, bölgede güvenlik güçleri önlemlerini artırdı.

SINIRDA İKİ MAHALLE BOŞALTILIYOR

Son günlerde sınırı aşan mermilerin Türkiye tarafına gelmesi ve bugün de 4 kişinin yaralanmasının ardından Şanlıurfa Valiliği sınır hattında bulunan ve güvenlik riski taşıdığı saptanan eski Kürtçe adı Atmanek olan Küçükkendirli ile Büyükkendirli mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi. Karar sonra güvenlik güçleri mahallelerde yaşayanlara kararı tebliğ ederek, tahliyelerin biran önce yapılmasını istedi. Zırhlı araçlardan da sık sık tahliye kararı duyuruldu.

Yetkililer mahallelerde yaşayan ve gidecek yerleri olmayan kişilerin geçici süreyle resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceğini bildirdi.

Ayrıca güvenlik güçleri, sınıra yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan gazetecilerden de bulundukları bölgenin riskli olduğu için daha geriye gitmelerini istedi.

OBÜSLE "SURUÇ" YANITI

Kobani'de IŞİD ile PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri gücü YPG arasında devam eden çatışmalarda bir havan mermisinin Suruç’ta bir evin duvarına isabet ederek 4 kişinin yaralanması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) angajman kuralları kapsamında anında yanıt vererek Suriye tarafını top ateşine tuttu.

Askeri kaynaklar, daha önceki olaylarda olduğu gibi Suriye tarafında atış yapılan yerlerin koordinatlarının anında tespit edildiğini ve yakınlardaki karakollarda konuşlu 155 milimetrelik Obüs toplarıyla hemen yanıt verildiğini söylediler. Yetkililer, koordinat ölçümü yapılırken, karşı taraftan ateşlemenin kim tarafından yapıldığına bakılmaksızın misliyle yanıt verildiğini vurguladılar. Türkiye topraklarına yönelik tacizlerin sürmesi halinde, yine aynı yöntemle misliyle yanıt verilmeye devam edileceği bildirildi. Sınır boyunca zırhlı birlikler dahil tüm askeri güçlerin teyakkuz durumda olduğu, bölgedeki birliklerin an be an gelişmelerle ilgili Genelkurmay Karargahı’nı bilgilendirdiği ifade edildi. (Hbaerler.Com)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER