Yusuf Halaçoğlu “İYİ Parti’de, Tasfiye sürecek, İstifalar cepte”

İyi Parti’den önceki gün istifa eden Yusuf Halaçoğlu, partinin yerel seçimlerde sıfır çekeceğini, bu sürecin ardından siyaset sahnesinde kalamayacağını savundu. Halaçoğlu, “Tasfiyelerin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

İyi Parti’nin 12 Ağustos’ta yapılacak olağanüstü kurultayı öncesinde istifa eden kurucu üyeler Yusuf Halaçoğlu ve Nevzat Bor, Milliyet’ten Bahar Atakan’a konuştu. İki isim, özetle şunları söyledi:

“Biz 2.5 senedir demokrasi ve hukuk devleti için mücadele ediyoruz... İyi Parti’nin bu mücadeleyi bizim gibi düşünerek hareket ettiğini zannettik. Fakat yanıldık. Onun için ‘kandırıldık’ diyoruz. Saldırıya uğradık, anayasa oylamalarında. Bütün bu mücadeleler sonrasında dedik ki, ‘Türkiye kurtulsun başka bir şey istemiyoruz, aday da olmak istemiyoruz. Kardeşim sen Cumhurbaşkanı ol, tekrar Parlamenter Sisteme dönmeyi sağla bize yeter’. Ama öyle bir niyetleri yokmuş. Eğer iktidar olma niyeti olsaydı bu hataları işlemezdi. Ya siyaset o zaman bilmiyor ya da bunu böyle düşünüyor.
“Hiçbir yerde birinci olamadı”

Mahalli seçimlerden sonra İyi Parti’nin bu kafayla devam ederse sıfır çekeceğini düşünüyorum. 24 Haziran seçimlerinde hiçbir yerde birinci olmadı, sadece bir-iki beldede ikinci oldu ama hiçbir yerde birinci olmadı. Mahalli seçimlerde kiminle çalışacaksınız, yani belirleyeceğiniz adayları il, ilçe teşkilatlarının mutabakatıyla belirlemezseniz ki öyle olmayacağını düşünüyorum çıkaracağınız adaylar oy alamaz.”

“Tasfiye sürecek”

Kurultayda genel başkanlığa adaylığını açıklayacak genel başkan yardımcılarının olduğu iddiasının gündemde tutulmasına karşılık Halaçoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu an için hiç kimseye aday olmak uymuyor. Hiçbirisi aday olmayacak. Parti içerisinde ‘merkez sağ’ denilen kişi yok neredeyse. Eski ANAP ve DYP kastediliyorsa kaç oyu var? Türkiye genelinde tabanı yok. Ama Meral Hanım kendi eski arkadaşlarına partide yer vermek suretiyle daha etkin hale gelmeye çalıştığı bir gerçek. Yani ülkücüler şöyle, bir mücadeleden gelmiş insanlar MHP’de bir mücadele vermişler, fikir beyan edebilen insanlar ve sorgulayan insanlar. Sorgulayan insanlarla yola çıktınız, fakat bu insanların sizi sorgulayacaklarını düşündüğünüz için onları biraz kenarda bırakmaya çalışıyorsunuz. Tasfiyelerin devam edeceğini düşünüyorum. Meral Hanım kendi arkadaşlarını yönetime getirerek kendi gücünü artırmak istiyor.”

“İstifalar cepte”

Bor da, “Kendi kafalarında bu işin bütün sorumlusu, başarısızlık varsa ülkücüler olduğu için onlar da bir miktar tasfiye edilecekler. Başarısızlığın sebebi ülkücüler olarak görülüyor. Bir takım sözler verildi ama biz hep kandırıldık. Fatih Eryılmaz, gazi emniyet müdürümüz, istifa etti. Onun gibi daha bir sürü insan var. Kongreyi bekleyenler var. Bizleri destekleyen ama istifalarını sunmayan onlarca kurucu üye, onlarca teşkilatlarda kurucu olmayan başka kurumda olan insanlar var. Zihniyet değişir mi, diye bekliyorlar” dedi.

‘İlkeli siyaset yapmak imkansız’

İYİ Parti’den istifa eden kurucu üye Mehmet Fatih Eryılmaz, yazılı açıklama yaptı. Eryılmaz, “Ortaya koydukları ilkeleri ilk kendileri çiğneyenler, çiğnedikleri ilkelerle beraber, ülkenin her yerinde bu harekete umut bağlayan masum insanların umutlarını da yok etmişlerdir. Söylemlerin ve eylemlerin taban tabana zıt bir hale geldiği bu tabloda ahlaklı ve ilkeli siyaset yapmanın imkansız olduğunu üzülerek gördüm ve İYİ Parti parti üyeliği, kurucular kurulu üyeliği ve genel idare kurulu üyeliklerinden istifa ettim” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SONSUZA KADAR ADALET
SONSUZA KADAR ADALET - 3 yıl Önce

Şu yaşananlar bile milletçe kafamızın tek adamlığa uygun olduğunu gösteriyor.Kardeşim sen demokratik bir mücadele oldun da engel mi olundu?.Tehdit mi edildin?..Ben adayım dedin de baskı mı yapıldı?..Bunlar olmadı ise kusura bakma bu yaptığın egodur, bencilliktir, koltuk siyasetidir

e.kadayifci
e.kadayifci - 3 yıl Önce

sayın hallaçoğlu lütfen yıkıcı olmadan birleştirici olalım partimizi dağıtmayalım ihtiras için partiden intikam almayalım ne yapıyoruz deyip silkinelim olumlu hareketle sabırlı olalım

Yusuf yaman
Yusuf yaman - 3 yıl Önce

Hocam istifa edince şimdi taslar yerine oturdumu ülkeyi kurtarmak için yola cikdin su dusdugun hale bak istifa etmek dogal hakkin ama bi zahmet sukunet istiyoruz

Ali Demir
Ali Demir - 3 yıl Önce

Konuştukça batıyorsunuz Yusuf bey. Dün üyesi olduğunuz parti için seçimde sıfır çeker demek çok ayıp. Seçilseydiniz bugün sükut edecektiniz. İtibarınızı kaybediyorsunuz.

solmaztürk
solmaztürk - 3 yıl Önce

HOCA AYIP EDİYORSUN. SEN VARSAN HER ŞEY İYİ YOLUNDA. SEN YOKSAN HER ŞEY TU KAKA. YOK BÖYLE ŞEY. MECLİSTE OLSAYDIN NE DİYECEKTİN*

Paramiliter Türk
Paramiliter Türk - 3 yıl Önce

Ümit Özdağ liderliğinde Türkçü Turancı Toplumcu bir parti istiyoruz.
Merkez, Muhafazakar, Sağ, Demokrat vs.... edebiyatından gına geldi...
Biz Türkçü bir devlet yaratacağız, merkez olanlar değişim yapamaz. merkez demek varolan düzenin aynen devamı demektir. bizim bu düzene itirazımız var.

Ustahasanoğlu
Ustahasanoğlu - 3 yıl Önce

Yusuf hoca madem bu kadar iddialısın, tez elden bir parti kur.İYİ Partide olmayan şeyleri ,demokrasiyi,ülkücülüğü,katılımcılığı,istişareyi kuracağın partide gerçekleştir de görelim.Bekara karı boşamak kolay gelirmiş.Seninki o hesap.

zafer
zafer - 3 yıl Önce

Akşener gördü ki; halk arkasında... Bundan güç alıp kendi siyasi çizgisine göre şekillendirecek partinin siyasi çizgisini... E, haksız da değil hani !.. Eğer, bu parti, MHP küskünlerinin doluştuğu 'yeni bir MHP' olacaksa, buna ne gerek var, yeniden katılsınlar MHP'ne... Eğer, yeni bir vizyon, yeni bir siyasi çizgi bu partinin geleceğini şekillendirecekse, bunu da Akşener , bahsettiğimiz gibi, bir millî merkez ekseni ile yapmalı; her çizgiden tüm vatanseverleri bu çatı altında toplamalıdır ki, halk zaten bu nedenle sahiplendi Akşener'i.. yoksa, MHPnin küskünü/mağduru olarak değil !!..