Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılması beklenen 2023 Genel Seçimlerine yönelik kararı, bugün saat 14.00'da açıklayacağı öğrenildi. Erdoğan, seçim tarihini Saray'dan ilan edecek.

Seçimin 14 Mayıs'ta yapılacağını daha önce partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada açıklayan AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "10 Mart Cuma günü Anayasa'nın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının, ertesi gün Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz" demişti.

14 Mayıs'ta yapılacak seçimleri için Ankara'da görüşme trafiği de hızlandı. Cumhur İttifakı'nın genişlemesinin de gündemde olduğu görüşmeler kapsamında Çarşamba günü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşen Erdoğan, Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile de bir araya geldi.

Görüşmede iki lider, 11 ili vuran deprem afeti ile seçim sürecine yönelik konuları ele aldı.

CUMHUR İTTİFAKI'NA YENİ ORTAK MI GELİYOR?

Görüşme sonrasında gazetecilerin "Cumhur İttifakı'na yeni partilerin katılacak mı?" sorusuna Destici, "Cumhur İttifakı'nın ilkeleri, nedir o ilkeler? Devletin varlığı, ülkenin bütünlüğü, milletin istiklali ve istikbali. Bu hassasiyetleri gösteren siyasi partiler, elbette ki Cumhur İttifakı'na dahil olabilirler" yanıtını verdi.

Kulislere yansıyan bilgilere göre de Cumhur İttifakı'nın genişlemesi gündemde. Edinilen bilgiye göre, DSP Cumhur İttifakı'nda yer alabilir.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, kendilerine henüz bir teklif gelmediğini ancak kapılarının kapalı olmadığını ifade etti.

Editör: Yadigar Hanım