Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde HDP ile görüşme tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kılıçdaroğlu, HDP ile ilgili görüşmelere ilişkin Halk.com.tr yazarı Fikret Bila'ya konuştu. Fikret Bila, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını bugünkü köşesinden aktardı. 

Bila, "HDP kararını açıkladı" başlıklı yazısında, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından HDP’yle ilgili başlayan tartışmaya dikkat çekerek, Kılıçdaroğlu'na bu soruyu yönelttiğini belirtti.

"85 MİLYONUN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAĞIM"

Fikret Bila, Kılıçdaroğlu'nun yanıtını şöyle aktardı:

"CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığımız görüşmede öncelikle bu konuyu sordum. HDP’yle ilgili tartışmayı anımsatarak 'HDP’ye gidecek misiniz?' sorusunu yönelttim.

Yanıtı şu oldu:

'Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm Türkiye’nin, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım iddiasında biri olarak tüm partileri ziyaret etmem zaten demokrasinin gereğidir. HDP’yi ziyaret etmemde ne sakınca olabilir? Meclis’te HDP’li Başkan Vekili’nin yönetimi altında çalışıyoruz. Komisyonlarda HDP’li vekillerle birlikte çalışıyoruz. HDP’yi ziyaret etmem kadar doğal bir şey olamaz. Ben zaten toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışan bir anlayışa sahibim, bunu da uygulamaya çalıştım. Bu yönde çalışmalarım devam edecek.'"

"DEPREMİN YARALARINI NASIL SARACAĞIMIZI AÇIKLIYORUZ"

Bila, Kılıçdaroğlu'nun ortak adaylık çalışmaları nedeniyle deprem bölgesinde yaşanan felaketi unutmadıklarını ve deprem bölgesine gideceğini de ifade ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı: 'Bizim önceliğimiz deprem felaketidir. Önümüzdeki Salı günü deprem bölgesiyle ilgili olarak yaraları nasıl saracağımıza, depremzedelerin sorunlarını nasıl çözeceğimize ilişkin projemizi kamuoyuna açıklayacağız. Zaten belediyelerimiz, milletvekillerimiz hep deprem bölgesindeler. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için büyük çaba harcıyorlar. Bu çalışmalara da ara vermeden devam edeceğiz.'"

"SEÇİMDE İMAMOĞLU VE YAVAŞ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ"

Fikret Bila, Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanması konusundaki sorusuna yönelik yanıtını da şöyle paylaştı:

“Sayın İmamoğlu da Sayın Yavaş da çok değerli iki arkadaşımız. Çok başarılı iki belediye başkanımız. Sadece belediye başkanı oldukları illerde değil Türkiye’nin neresinde bir sorun olsa hemen o sorunu da çözmek üzere yardıma koşan iki belediye başkanımız. Seçimden sonra cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacakları tarihe kadar belediye başkanlıklarından ayrılmaları gerekmiyor. Böyle bir hukuki zorunluluk yok. Bu nedenle seçime kadar kampanya boyunca da birlikte çalışacağız. Hiçbir sorun yok.”

"DEVLETİN KURUMLARINI ÇÜRÜTTÜLER. BİZ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidar geldikten sonraki yol haritasını paylaştığını da kaydeden Bila, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu, iktidara geldikten sonra temel amaçları olan Türkiye’nin parlamenter sisteme geçmesini sağlayacaklarına da özel bir vurgu yaptı. Kılıçdaroğlu bu süreçte 'Çürümüş devlet kurumlarını yeniden inşa edeceğiz' dedi. Kılıçdaroğlu, 'Devlet demek kurumlar demektir' diyerek şöyle devam etti:

'Devletin en önemli kurumlarını çürüttüler. Biz yeniden inşa edeceğiz. Yeniden inşa edeceğimiz kurumların başında Anayasa Mahkemesi, yargı, parlamento, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Varlık Fonu geliyor. Tabii başka kurumlar da var. Hepsini yeniden inşa edeceğiz bu da devletin yeniden inşa edilmesi olacak.'

Kılıçdaroğlu, deprem felaketi nedeniyle seçim kampanyalarını müzikli bir şekilde yürütmeyeceklerini, buna adaylık lansmanında da özen göstereceklerini de sözlerine ekledi."

Editör: Yadigar Hanım