İçişleri Bakanı Soylu, Twitter'de katıldığı bir sohbet odasında 2020-2022 yılları arasında Türkiye'de yapılmak üzere Suriye'de planlanan 81 terör saldırısı girişiminin engellendiğini açıkladı.

İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısına yönelik açıklamalarda da bulunan Soylu, "Taksim saldırısı sonrası kaçan Bilal Hassan'ın kardeşi yakalandı. Taksim saldırganı teröristin sözde eşi olan Bilal'in YPG üniformalı fotoğrafları da ele geçirildi" dedi.

ENGELLENEN SALDIRILARI TEK TEK AÇIKLADI

Bayrampaşa'daki bir terör saldırısının da engellendiğini açıklayan Bakan Soylu, “Eğer biz saldırganı yakalamamış olsaydık Bayrampaşa Forum AVM'de tarihin en büyük patlamalarından birisi gerçekleşmiş olacaktı" ifadelerini kullandı.

Harem'de düzenlenmesi planlanan başka bir terör saldırısının da engellendiğini söyleyen Soylu, "PKK terör örgütünün koordine ettiği İbrahim Zala, Ramazan Aslan ve Yaşar Samur isimli 3 örgüt mensubu 29 Nisan 2021 tarihinde İstanbul'da yakalanarak gözaltına alındı. Sigara paketlerine gizlenmiş, 5 kg ağırlığında telefon düzenekli patlayıcı ele geçirildi. Ve bunu Harem'de patlatacaklardı” diye konuştu.

2,5 YIL ÖNCE ANITKABİR'İ PATLATACAKLARDI

Anıtkabir'de de keşif yapan bir teröristin de yakalandığını dile getiren Soylu, "Ankara'da 2,5 yıl önce Anıtkabir'i patlatacaklardı. Saldırgan DEAŞ mensubuydu. Bunu keşif aşamasından beri takip ettik, saldırıyı önledik" diye konuştu.