23'üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapanış seremonisi başladı

banner155

Samsun'da 18 Temmuz’da başlayan ve Türkiye'nin gerçekleştirdiği en büyük spor organizasyonu olma özelliği taşıyan 23'üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapanış seremonisi başladı.

23'üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapanış seremonisi başladı
banner170


Dünyadaki en büyük üçüncü spor organizasyonu olan ve Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en büyük spor organizasyonu olma özelliği de taşıyan Samsun’da geçen 18 Temmuz’da başlayan  23'üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları bugün düzenlenen kapanış töreni ile sona eriyor. Yaşar Doğu Spor Salanu’nda düzenlenen kapanış töreni, olimpiyat oyunlarına katılan ülkelerin bayraklarının geçit töreni ile başladı. Sporcular ve vatandaşlar tiribünleri hınca hınç doldurdu.

Tribünlerde renkli görüntüler oluştu. Törene Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf  Ziya Yılmaz, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valeriy Rukhledev, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve  organizasyon için yurt dışından gelen olimpiyat görevlileri de katıldı.

97 ülkeden, 21 branşta, 3 bin 148 sporcunun mücadele ettiği 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapanış töreni için salon içinde ve dışında güvenlik tedbirleri alınırken çevrede sağlık ekipleri de hazır bulunduruldu.Törende çeşitli dans ve müzik gösterileri yapılacağı belirtildi.

23'ÜNCÜ YAZ İŞİTME ENGELLİLER OLİMPİYAT OYUNLARI SONA ERDİ
23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları kapanış seremonisi ile sona erdi. Katılımcı ülke bayraklarının kortejinin ardından oyunlar boyunca Samsun’da yaşanan güzel anların yer aldığı bir video gösterisi gerçekleştirildi. Ardından protokol üyeleri konuşma yaptı.
Programda konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, çok başarılı bir organizasyon düzenlendiğini söyleyerek, “Büyük bir sportif güzelliği sergileyen sporcu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Görüldüğü üzere Samsun’un şanına layık bir organizasyon ortaya çıktı. Tabii ki en büyük tebriği Samsunlular hak ediyor” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise, kendisinden önceki Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a teşekkür ederek “Bu olimpiyatların sloganı ‘Sesimiz Spor’du. Spor barıştır, kardeşliktir. Kitlelerin ortak dilidir. Kitleleri bir araya getirir. 23’ Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla organize edilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Türkiye, kazandırılan spor tesisleriyle ve spora yapılan yatırımlarla her zaman büyük organizasyonların ev sahipliğini yapmaya hazırdır. Bugün bunun örneğini ortaya koyduk” dedi.
ICSD Başkanı Valery Rukhledev ise Deaflympics’e ev sahipliği yaptıkları için Türk hükümetine teşekkür ederek “Harika zaman geçirdik. Çok başarılı bir olimpiyattı. Emekleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Yüzünüzdeki gülümsemeler bizim kalbimizi kazandı” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, Deaflympics Samsun 2017 Genel Koordinatörü Serkan Baltacı, ICSD bayrağını Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir’e, Kihtir de bu bayrağı ICSD Başkanı Valery Rukhledev’e temsil etti.
Kapanış seremonisi halk oyunları gösterilerinin ve Murat Dalkılıç konserinin ardından son buldu.

RUSYA İLK SIRAYI ALIRKEN, TÜRKİYE DÖRDÜRCÜ OLDU
Olimpiyatlarda toplam madalya sayısına bakıldığında 199 madalya ile Rusya ilk sırada yer alırken, 99 madalya ile Ukrayna ikinci, 52 madalya ile Kore üçüncü 46 madalya ile Türkiye ise 4’üncü sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 09:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkistanlı
Türkistanlı - 2 yıl Önce

Ama maalesef basınımızda yer almadı. Bu güzel ve anlamlı organizasyonu bizlere aktaran Habererk.com a teşekkür ederiz. Milliyetçi basının farkı.

SIRADAKİ HABER

banner151