Alex "Yüzde 50 Türk'üm"

banner155

Fenerbahçe'nin unutulmayan futbolcularının başında gelen Alex de Souza katıldığı bir programda merak edilen soruları yanıtladı.

Alex "Yüzde 50 Türk'üm"
banner170

Yaklaşık bir hafta önce derbiyi izlemek için İstanbul'a gelen Fenerbahçe'nin efsanevi oyuncusu Alex de Souza, kendisi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Alex'in bu açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"ÇOCUKKEN HEYKELİMİN DİKİLECEĞİNİ HAYAL ETMEMİŞTİM"

"Yaklaşık bir haftadır Türkiye'deyim. Hürriyet'i görmedim mesela hala bana faul yapmadı :) "

"Çocukken heykelimin dikileceğinin hayalini etmemiştim. En büyük hayalim Curitiba forması giymek ve 10 numarası olmaktı. Sonrasında da Zico gibi olmaktı ama bu seviyeye gelebileceğimi sanmazdım.Hala şaşırıyorum buna heykel dahil ve bana 'efsane' denilmesi gibi. Kendi işimi yaptım, insanlara saygılı oldum. "

"BREZİLYALI İNSANLAR HEYKELİ ÖĞRENDİ, TURİSTİK BİR YER OLDU"

"Ben çok kendimden bahsetmeyi sevmediğim için heykelim var demiyorum. Internet ile artık herşey kolay olduğu için Brezilyalı insanlar öğrendi ve turistik bir yer oldu. Gittiğimiz zaman 'Alex'in heykeline gidelim' oluyor"

"Kitabın hikayesi şöyle. Doğduğum şehrin takımında oynamaya başladım. Hasret çeken Türkler oldu. Benimle irtibat haline olmak istiyordu. Birisi bana sormaya başladı,  Türkler nasıl bu kadar ilgi gösteriyor?' Lincoln, Deivid ve eski Gaziantepsporlu Julio Cesar vardı. Sizin burası ile bağlantınız devam ediyor. Bir kitap yapalım hem Türkçe hem de Portekizce olsun dediler. Burada yazmaya başladık"

"YÜZDE 50 TÜRK'ÜM"

"Kariyerimin 9 yılı burada geçtiğine göre sözüm arkasındayım. %50 Türk'üm. "

Türk olup olmadığına dair sorulara verdiği cevaplar: 

1-Çalışmayan teknolojik aletlerin üzerine vurarak çalıştırdın mı? Alex cevap: Evet çok kez
2-Anne sana terlik fırlattı mı? Alex cevap: Evet sadece terlik mi?
3-Arkadaşının yeni ayakkabısının üstüne bastın mı? Alex cevap: Evet
4-Şaka yapmak için arkadaşının üzerine araba sürdün mü? Alex cevap: Yapıyorum
5-Kaza izledin mi? Alex cevap: Burada iken oldu
6-Yeni tanıştığı birisine memleket neresi diye sordu mu? Alex cevap: Evet
7-Televizyonun uzaktan kumandasını strech ile sardı mı? Alex cevap: Geçen hafta evimde aynısını yaptım

"GALATASARAY'A İLK GOLÜM KUPA MAÇINDA FRİKİKTEN"

"İlk derbiyi çıkartıyorum. 2004 senesinde Ali Sami Yen stadında bir maç oynamıştım. Açıkcası o maçta çok hakim değildim. İşin aktörlerinden biri olunca dışarıdaki kadar yoğun hissetmiyorsunuz. Kim oynayacak? iyi oynar mı? Maça giderken ne olur? Öne geçer miyiz? bu tip sorular olur. Ben sadece maçı yaşıyordum. Tansiyon bizi maça hazırlıyordu ama taraftar daha yoğun hisseder"

"Galatasaray'a ilk golüm kupa maçında frikikten atmıştım. 2005-06 sezonunda Galatasaray kalesinde Aykut vardı."

"JOSEF DE SOUZA'YI BEĞENİYORUM"

"Fenerbahçe'nin güncel kadrosunda çok fazla yakından takip edemedim ama Brezilya'dan bildiğim Josef de Souza'yı söyleyebilirim. Onu beğendiğimi söyleyebilirim, Brezilya'da da iyi performanslar göstermişti"

"4-4-2 BAKLAVA EN SEVDİĞİM"

"4-4-2 baklava stili sevdiğim sistem ama çok fazla oynayan yok. Hayatım boyunca bu sistem ile oynadım. Üzerimdeki t-shirt bu sistemi gösteriyor. Burada sadece oynamadım bu sistem ile ama hep böyle oynadım. İlk geldiğim sezon Daum, Pierre van Hooijdonk, Nobre ve benim üzerinde bu sistemi uygulama fikri vardı. Sonra Tuncay geldi ve biz o sistemle oynadık. Zico döneminde de farklı oynuyorduk. Deivid başladı sonra pozisyonunu kaybetti. Ardından Kezman oynadı. Tek forvet ile oynamayı seviyordu Zico"

"MESSİ BİR DEHA"

"Messi bir deha ama bunu devam ettirmesi için çok çalışması lazım. Sadece yetenekle olmaz. Çok çalıştığın için bu seviyede"

"Bende çok daha yetenekli oyuncular gördüm. Benim başarımda en büyük önem çalışmak. Hayatımın futbol olmasını istiyordum. Bunun için çalışmam gerekti. Bir çok eksiğim vardı çalıştığım noktalarla kapattım. Adam kovalayan bir eksik oyuncu ama ileri de iş bitirecek bir fazla oyuncuyum. "

"SEMİH İLE OYNAMAK MÜKEMMEL"

"Pierre ile Semih arasında karşılaştırma yaparsak Pierre ile 6 ay ama Semih ile senelerce oynadım. Semih ile oynamak mükemmel bir durum. Zico'ya takılıyorduk. Hem oyun mantalitesi, hem anlaşmamız bakımından Semih oynarsa daha verimli olur diyorduk"

"TRABZONSPOR MAÇINDA ŞAMPİYONLUK TOPU ÖNÜME DÜŞTÜ AMA.."

"Trabzonspor maçında kaçırdığım topa inanamıyorum. Son anlarda önüme düşen topa 10 kez vursam 9'u gol olurdu. Denizli maçında takım olarak kötüydük. Şunu ben yapsaydım söyleyebileceğim bir şey yok. Trabzonspor maçında şampiyonluk topu önüme düştü ama atamadım. Süper Final'de oyuna tam girecekken 70.dakikalardı Dia kırmızı kart gördü. Oyun çok durdu 78-79.dakika gibi girdim"

"Hürriyet Güçer'e karşı oynamak..."

Hürriyet Güçer'e aslında ayrı bir parantez açmak istiyorum. Ben Hürriyet'e karşı oynamayı seviyordum aslında. Gayet keyifli geliyordu. Çünkü artık bir süre sonra komik olmaya başladı. Espiriler dönmeye başladı. Gerek saha içinde gerek saha dışında... Biz saha içinde gerekli mücadeleyi yapıyorduk. Vuruyorduk, kırıyorduk, dikişler atılıyordu hepsi oluyordu ama maç sonunda birbirimize sarılıyorduk. Bunu yapmayı başarabilecek bir noktaya gelmiştik Hürriyet'le. Bu yüzden bana keyif veriyotdu bu. 

Hagi mi, Alex mi?

Hagi, çünkü o benim küçükken referanslarımdan biriydi. Ufakken, oynarken Hagi'nin yaptıklarına bakıyordum. Galatasaray'a geldiği dönemde de onu takip ediyordum ben. Avrupa'daki dönemi de biliyorum. Bu yüzden çocukken takip ettiğim, birşeyler aldığım birisiyle kendimi karşılaştırdığım zaman yine aynı cevabı veririm. Dönemler farklı, o tartışılır. Ancak yine de Hagi...  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151