FETÖ taktiği kullanarak vatandaşı telefonla kandırmaya çalışan dolandırıcılara da Suriyeliler de katıldı. Tunceli'de telefonda kendilerini savcı, hakim ve polis olarak tanıtıp, "İsminiz FETÖ soruşturmasına karıştı" yalanıyla korkutarak dolandırıcılık yapan şüphelilerin Suriyeli olduğu ortaya çıktı.

Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, telefonla arayan kişiler tarafından dolandırıldıklarını iddia eden 2 vatandaşın ihbarı üzerine çalışma başlattı. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarını takip eden ekipler, dolandırıcılık yaptığı iddia edilen şahısların Suriye uyruklu olduklarını tespit etti.

Yaklaşık 2 aylık teknik ve fiziki takibin ardından 3 şüpheli, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde yakalanarak, gözaltına alındı. Şüphelilerin, Tunceli, Mersin’in Tarsus ilçesi, Kilis ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 7 kişiyi toplam 1 milyon TL dolandırdığı bildirildi.

Şüphelilerin yapılan sorgulamalarında, yakalanmamak için sürekli GSM hattı değiştirdikleri, ikna edemedikleri ve kendilerini şikayet edeceğini söyleyen kişilere küfredip hakarette bulundukları, araadıkları kişilere ambulans ve polis araçlarının çıkardığı siren seslerini dinlettikleri ortaya çıktı.

Şüphelilerin aralarında yaptıkları görüşmelerde, mağdurlara ‘Keriz’, kazandıkları paralara ‘Çorba’, kurguladıkları terör operasyonlarına ‘Çatlatmak’, bulundukları suç merkezlerine ise ‘Atölye’ diyerek şifreli konuştukları anlaşıldı.

Üzerlerinde bir miktar uyuşturucu maddeyle yakalanan şüpheliler, Tunceli’ye getirildi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi, 1 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Yapılan teknik takip sırasında polis ve jandarma ekiplerinin dolandırılmak istenen 25 kişiye ulaşıp mağdur olmalarının engellendiği belirtildi.

Editör: Yadigar Hanım