Olayı “Başkasına da bana yaptığını yapmasın” diyerek anlatan 24 yaşındaki genç sanatçı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"10 yaşımdan beri İstanbul’da bir vakıfta müzik dersi alıyordum. 14 yaşındayken, vakıf öğretmenlerinden Guatemala vatandaşı Samuel Matus’un çello derslerine katıldı. 8 sene birlikte çalıştık, kamplara gittik. 20 Ağustos 2021’de Matus, benim evimde buluşmayı teklif etti. Evimin müsait olmaması sebebiyle teklifi reddettim. Dışarıda vakfın yakınlarında bir kafede buluştuk. Matus, aynı evde kaldığı meslektaşlarına benim evlerine gideceğimi haber verdi. Bir süre öğretmenlerden biriyle beraber oturup sohbet ettik. Ardından diğer öğrenmen, işinin olması sebebiyle kalktı.

Matus o akşam bana cinsel sorular sormaya başladı. Kalkmak istedim. Israrla kalmamı istedi. Sürekli, çılgınca bir şeyler yapmalıyız diyordu. Beni öpmek istediğini söyledi. Beni şoka uğrattı. Tişörtümün önündeki yazıyı okumaya çalışıyormuş gibi yapıp bana dokundu. Panikle evden çıktım. Mesajlar atarak özür diledi. Alkolün etkisiyle kendini kaybettiğine dair mesajlar attı, mesajlardan birinde ‘Kimseye söyleme’ dedi. Aile gibi olduğumuz vakıf yöneticilerinden birine durumu haber verdim. Başta yanımda olduklarını söyleseler de yardımcı olmadılar.

12 Ekim 2021’de Samuel Matus hakkında suç duyurusunda bulundum. Benim ifadem alındı ama neredeyse 1 sene olmasına rağmen onun ifadesi alınmadı. Polis beni arayıp Matus’a ulaşamadıklarını söyledi. Gelen telefondan birkaç gün sonra arkadaşlarım, Matus’un Türkiye’den fotoğraflar paylaştığını söyledi. Sosyal medyada bu olayı dile getirmemiştim ama vakıf yöneticilerinin olaydan haberleri olmasına rağmen Matus’la fotoğraf paylaşıp ne kadar iyi bir eğitimci olduğunu dile getirdiklerini gördüm. Şimdi başka bir ülkede başka çocuklara ders verecekmiş. Benim yaşadığım olayı başka birinin yaşamasını istemiyorum.”

Editör: Yadigar Hanım