Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkıma neden olan depremler, liyakatsiz atamaları bir kere daha gündeme getirdi.

1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos Marmara depremlerinde yıkılan simge binalardan Işık Apartmanının müteahhidi olarak ağır ceza mahkemesinde yargılanan Hamza Cebeci'nin 2020 yılında ödüllendirilircesine Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanması Kahramanmaraş depreminin ardından eleştirilerin odağı oldu.

99 depremlerinden sonra talancı müteahhit olarak anılan Refah Partisi kökenli Hamza Cebeci, 2015 yılında Darülaceze Başkanlığı görevini yürütüyordu. Cebeci, Cumhurbaşkanlığı'nın 202-196 sayılı kararı ile Cumhurbaşkanlığı Danışmanı görevine atandı. 

DEPREMİN SİMGESİ IŞIK APARTMANI'NIN MÜTEAHHİDİYDİ

1953 Düzce Gümüşova doğumlu Cebeci, evli ve 4 çocuk babası. İlk ve orta okulu Gümüşova'da, liseyi Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesi Fen bölümünde devlet bursuyla okudu.1974'de Bakanlık izni ile Almanya'ya gitti. 1984’de Türkiye'ye kesin dönüş yaptı.

1986'da Cumaova'da petrol istasyonu kurdu. 1987'de 7 arkadaşıyla İnka İnşaat A.Ş.'yi kurdular. 3 yıl yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü. 1991'de Cebeci İnşaatı kurdu. 1996'da İnka İnşaat Itd. Şti. Kurdu. 1997'de Cebeci İnşaat İç ve Dış Ticaret Turizm İthalat ve İhracat Ltd. Şti. kurdu, halen şirketin sahibi.

1987'de Refah Parti Bolu milletvekili adayı olan Cebeci, AKP’nin kuruluşunda da görev aldı. Cebeci, 2015'ten bu yana Darülaceze Başkanlığını sürdürüyordu.

17 Ağustos Marmara depreminin ardından tam 87 gün sonra 12 Kasım 1999'da gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki Düzce depreminde 710 kişi hayatını kaybederken 2 bin  678 kişi de yaralanmıştı. Bu depremde yıkılan onlarca binalardan biri olan Işık Apartmanı’nın müteahhidi ise bugün Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atanan Hamza Cebeci’ydi. Cebeci daha sonra Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek" suçundan yargılandı.

Cebeci ile birlikte yargılanan ortağı Fahri Çakır ise 2003’te AKP’den Düzce milletvekili oldu ve dokunulmazlık nedeniyle yargılanmaktan kurtuldu. Çakır, son olarak 2018’de AKP’den milletvekili seçilerek Meclis’e girdi.

SABAH GAZETESİ 'TALANCI MÜTEAHHİT' DİYE YAZDI

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, 1999’da Ali Balcı ve Murat Kaya imzalı haberinde, Hamza Cebeci’nin “talancı müteahhit” olarak tanındığını yazdı.

Öte yandan Cebeci’nin o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı olduğu ve ailecek görüştüğü ifade ediliyor. Ayrıca Cebeci’nin, Üsküdar'daki Cebeci konaklarından trilyonlar kazanmasıyla ve Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu dönemde, Boğaz manzaralı 7 dönüm araziyi dönemin parasıyla 40 milyar liraya alması ile gündeme geldiği belirtiliyor.

Düzce'de kat karşılığı aldığı bir arsaya 5 katlı apartman yaptırdığı, Her katında 4 daire bulunan apartmanın kendisine düşen dairelerine annesini ve kardeşlerini yerleştirdiği belirtiliyor.

Sabah Gazetesi, o dönemde depremde yaşananları ve Hamza Cebeci’yi anlatan haberinde şunları anlatmış:

“17 Ağustos depreminde Işık Apartmanı yıkılmadı, ancak İmar ve İskan Müdürlüğü'nden gelen uzmanlar, yüzde 60 hasar raporu verdi. Kiracılar, daireleri boşaltmaya başladılar.

Ancak Cebeci, boşalan apartmanı kısa sürede tamir ettirerek yeniden kiraya vermek için harekete geçti. Binanın sağlam olduğuna inandırmak için de annesi Havva Cebeci ile kardeşleri Hakan, Hüseyin ve Muhsin Cebeci'yi de binaya yerleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan 8 öğrenci, öğrenci yurdunun hasar görmesi üzerine kalmak için kendilerine Cebeci'nin ucuza kiraya verdiği yüzde 60 hasarlı Işık Apartmanı'nı seçtiler.

Merkez üssü Düzce olan 12 Kasım depreminde, Işık Apartmanı bu sefer enkaz haline geldi; Cebeci Ailesi ile 8 üniversite öğrencisine mezar oldu. Hamza Cebeci'nin kardeşi Hüseyin Cebeci'nin eşi Sefa Cebeci enkazın altından 105 saat sonra sağ kurtarıldı, kolu ameliyatla kesildi.”

SOSYAL MEDYADA YENİDEN GÜNDEM OLDU

Kahramanmaraş depreminde yıkılan binlerce binanın müteahhitleri yakalanıp tutuklanırken, Hamza Cebeci de sosyal medyada yeniden eleştirilmeye başladı. Depremde yıkılan binalar nedeniyle yaşanan acılara dikkat çekilen paylaşımlarda, "Yaşasın, tam deprem zamanı "Hızır" gibi geldi bu danışman ataması. Tam deprem acıları yaşanırken bir danışmanımız daha oldu." ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medya kullanıcıları, Marmara depreminde inşa ettiği bina zarar gören, daha sonra bu binayı güçlendirerek ailesini yerleştiren, Düzce depreminde ise yıkılan Işık Apartmanı'nın 'Talancı' müteahhidinin Cumhurbaşkanı danışmanı olması, Kahramanmaraş depreminde binlerce binanın yıkılmasının liyakatsiz atamaları belgelediğini vurguladı.


Resim

Editör: Yadigar Hanım