Ay’a İlk ABD Bayrağını Neil Armstrong Dikmemiş

ABD’nin Apollo 11 projesi, Ay üzerine yapılan ilk insanlı uzay uçunun adıdır. Bu konuda birçok flim, bir çok komplo teorisi üretilmiş, gerçekler ise NASA’nın hafızasında yerini almıştır.

Ay’a İlk ABD Bayrağını Neil Armstrong Dikmemiş

ABD’li astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969’da Ay’a iniş yapmıştı. İnişten altı saat sonra ise Neil Armstrong Ay’a ilk ayak izini bırakan kişi olarak tarihteki yerini almıştı.

Ay’a ilk ayak basan Armstrong iken, ilk ABD’de bayrağını Buzz Aldrin olduğu öğrenildi.

Buzz Aldrin'in açıklamaları ile bir kez daha gündemde

Ay’da atılan ilk adımın üzerinden 50 yıl geçti. Aldrin Ay’a ilk ABD bayrağını kendisinin diktiğini itiraf etti. Çekilen fotoğrafın ise Neil Armstrong tarafından çekildiğini açıkladı.

Bu açıklama ile Ay’a ilk ayak basan ve ABD bayrağı diken kişi Neil Armstrong’dur kanısı ortadan kalkmış oldu.

ABD Ay’a ayak basmadı

NASA Ay’a inildiği günden beri, ‘ABD Ay’a ayak basmadı’ komplosu ile boğuşup duruyor. NASA bu komplo teorosini çürütecek ve susturacak paylaşımlarda bulunmuştu.

NASA Apollo 11 ve Ay'a ayak basılmasına ait 10 binden fazla fotoğrafı paylaşması bu komplo teorisini çürütmekte ne kadar kararlı olduğunun bir göstergesi olarak algılanmalı.

1969’un 16 Temmuz’unda Apollo 11'de üç astronot vardı. Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins.

1969’un 20 Temmuz’unda Apollo 11 Ay yörüngesine girdi. Neil Armstrong Ay’a ilk ayak basan insan olarak tarih kitaplarında yerini aldı.

Ay’a ilk ayak basılmasından 20 dakika sonra ise Edwin Aldrin Ay’a ayak basan ikinci insan olarak tarihe geçti.

YORUM EKLE