Telefon, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşyaya büyük zam geliyor.

Dünyada çip krizi nedeniyle fiyat artışları yaşanırken kötü haberler gelmeye devam ediyor. Samsung'un çip fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapmayı planladığı belirtildi. Arabadan akıllı telefona, bilgisayardan beyaz eşya fiyatlarına kadar çok sayıda ürünün zamlanması bekleniyor.

ŞEKER FİYATINDAKİ ARTIŞIN ÖNLENMESİ TEKLİFİ REDDEDİLDİ ŞEKER FİYATINDAKİ ARTIŞIN ÖNLENMESİ TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan çip krizi, fiyat artışlarına neden olmuştu. Salgının etkisini yitirmesine rağmen süren krizle birlikte yeni zamlar yolda.

Sektörde halihazırda bir talep patlaması yaşanırken çip üreticileri yeni zam yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg'in haberine göre, dünyanın en büyük çip üretici firmalarından biri olan Samsung'un çip fiyatlarına zam yapacağına yer verildi. Çip sattığı müşterileri ile bir görüşme yapan Güney Koreli teknoloji devi, çip fiyatlarına yüzde 20 oranında bir zam yapacağını söyledi.

Tayvanlı çip üreticisi TSMC'den sonra Samsung, dünyanın en büyük ikinci çip üreticisi. TSCM tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılının 2. çeyrek diliminde çip satışlarının yüzde 37 oranında artış göstereceği, bununla birlikte çip üretim kapasitesinin bunun gerisinde kalacağına yer verildi.

NELERE ZAM GELECEK?

Günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız araç ve gereçlerin içerisinde bu mikroçiplerden bulunuyor. Bu nedenle beyaz eşya, akıllı telefon, bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar, arabalar ile hali hazırda satılan tüm elektronik ürünlerde bu çipler bulunmakta. Olası bir çip fiyat artışı sonrası bu ürünlerin fiyatlarında da artış olacak.