İngilizlerin ünlü gazetesi The Times, Türkiye'de 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlerin kaderini açıkladı. “Rakip hacı, Erdoğan’ın muhafazakarlar üzerindeki etkisini azaltıyor” başlıklı haberde sünni seçmenin Erdoğan’ı seküler bir vizyon sunan rakibi karşısında kurtarmaya yetmeyeceğine vurgu yapıldı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith Nevşehir’de Hacıbektaş’a giderek nabız yokladı. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Alevi çıkışı” sonrasındaki durumuna dikkat çekilen haberde geçmişte Alevilere uygulanan şiddet hatırlatılırken, “Kılıçdaroğlu sonunda sosyal medya videosunda bu konuyu gündeme getirdi. Ana akım medyada muhalefet kendine çoğunlukla yer bulamıyor fakat Kılıçdaroğlu’nun Twitter’daki videosu 30 milyon izlendi. Kılıçdaroğlu bir tabuyu kırdı” ifadelerine yer verildi.

“ZORLU BİR MÜCADELEYLE KARŞI KARŞIYA”

Haberde, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına iktidar yanlısı kişilerden eleştiriler geldiğine dikkat çekilirken, “Kılıçdaroğlu kısa bir süre önce Konya’da bir miting düzenledi ve geniş katılım sağladı. Nevşehir’de konuştu fakat CHP’nin yerel yönetimleri Kılıçdaroğlu’nun zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya olduğunu söyledi” yorumu yapıldı.

Hacıbektaş’ta farklı görüşlerin olduğuna değinilen haberde ayrıca, “Sokaklarda ayrım net. Erdoğan’dan bıkan bir taksi şoförü, ‘Ekonomi kötü. Yeni fikirleri olan birisine ihtiyacımız var' yorumunu yaparken bir işletme sahibi olan Ömer Onal isimli bir vatandaş ise ‘Ekonomik sorun ve ekonomik kriz yok. Ben mutluyum ve onun yine kazanacağından kesinlikle eminim’ dedi” ifadeleri dikkat çekti.

Editör: Yadigar Hanım