Trabzonspor'da geçen hafta itibariyle tekrar göreve başlayan teknik direktör Abdullah Avcı, Papara Park'ta basın toplantısı düzenledi. Nenad Bjelica'nın ayrılığının ardından 7 ay sonra tekrar bordo mavili takıma dönen ve takımı Alanyaspor maçına hazırlayan Avcı, ayrılığı ve geri dönüşüne yönelik tüm soruları cevapladı. 

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, "Şehre geldiğim gün 'Yeni gelmedim, geri geldim' ifadesini kullandım. Bu şehre, bu takıma ve bu enerjiye inandığım için tekrar daha iyisini yapabilmek için buradayım" ifadelerini kullandı. 

ts0

Gazze'de yapılan saldırıda yaşanan ölümlere üzüldüğünü belirten ve yaşanan süreci kınayan Avcı, "İsrail-Filistin sürecini, çocukların ve masumların öldürüldüğü hiçbir savaşın kazananı olmaz. Dünyanın bu olaylara sağlıklı bir şekilde yaklaşması, bizleri ve dünyayı rahatlatmış olur" dedi 

   ts7

Trabzonspor'daki ilk dönemi hakkında değerlendirme de bulunan Avcı, "2 sene 4 ay toplam 28 ay burada görev yaptım. Belki de hayatımın en güzel günlerini, başarılarını, sevinçlerini, duygularını hep beraber yaşadık. İlk geldiğimiz sene süreç Avrupa kupalarını hedefledik, 2 sene sonrasının yatırımını yaptık. Uzun süre sonra kovalanan şampiyonluğu yakalayabilmek için planlama yaptık. Tecrübeli takım kurduk. Hedefimize Türkiye lig tarihinin en erken 2 şampiyonluğundan birini çok büyük üstünlük sağlayarak kurduğumuz kadroyla sizler taraftalar ve yönetimle beraber gerçekleştirdik. 

ts6

  Sonraki ikinci senede birtakım hedeflere gidebilmek için planlamalar yaptık. Şampiyonluktan sonraki senelerde yaşanan birtakım dalgalanmaları hep beraber yaşadık. Süper Kupa'yı aldıktan sonra lige 2 galibiyet ve 6 puanla gol yemeden başladık. Takımdan ayrılan ve sakatlanan oyuncularımız oldu. İniş çıkışlı süreçlerimiz oldu. Şehre geldiğim gün 'Yeni gelmedim, geri geldim' ifadesini kullandım. Bu şehre, bu takıma ve bu enerjiye inandığım ve tekrar daha iyisini yapabilmek için buradayım" diye konuştu. 

 ts8  

Teknik ekibindeki değişiklikleri de açıklayan ve Trabzonspor'daki ikinci dönemine ilişkin planlamaları sorulan Avcı, "Trabzonspor'un olduğu yerde yarış vardır. Avrupa kupalarına katılabilmek, devamlı maç kazanma alışkanlığı kazanıp sene sonuna kadar doğru şekilde ilerlemek, yukarıda nereleri yakalayabiliyoruz bunu görmek istiyoruz. Türkiye Kupası ve önümüzdeki sezonun planlamasını yapıp hareket edeceğiz. Kadrodaki oyuncular da oyunumuzu belirlemede etkili olacak" dedi. 

  

Geçen sezon taraftarın eleştirisini alan yan ve geri pas şeklindeki oyun tarzını değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Avcı, "Yan pas, geri pas oynamaya devam edeceğim. Bu konularla ilgili kendini yoran çalışmalar yapıyoruz. 2014'te de bununla ilgili yurt dışında analiz programlarıyla çalışma yaptık. 21-22 sezonu şampiyonu olduğumuz ve 22-23 yılında ayıldığım güne kadarki süreçte Trabzonspor dikine oynanan pasta birinci sıradaydı. Eleştirildiğim konu bu. Avrupa'da örnekleri var. Bayern Münih, Manchester City, Barcelona, Napoli yan pasta ve dikine pasta birinci. Dikine atabilmek için yan pas yapmak zorundasın. Eleştirileri biliyorum ama sizin önünüze veri koyuyoruz. Dominant takımlar topa sahip olarak oyun oynarlar. Bunu daha da hızlandırmak ve genişte oynamak gibi yeni formasyonlarla ve oyuncu profillerine göre bunu yapacağız" şeklinde konuştu. 

   ts3-1

Nenad Blejica'nın ilk 8 haftadaki dönemini değerlendiren ve teşekkür eden Avcı, "Trabzonspor'a hizmet eden her zaman değerlidir. Birtakım veriler var bunun üzerinde çalışıyoruz. Tespitlerimiz var. Trabzonspor'un nasıl oynaması gerekiyor. Takımın yüzde 55'i çalıştığım, 45'i çalışmadığım oyuncular. Onları tanımaya durumlarını tespit etmeye çalışıyorum. Antrenmanlarda oyuncularımız çok iyi cevaplar veriyorlar. Kazanma alışkanlığını kazandıkça grup enerjisi daha yukarı çıkacak. Sahada agresif olan daha hızlı bir takım ortaya çıkarmaya çalışacağım" ifadelerini kullandı. 

   

Şampiyonluk dönemimde ortaya koyduğu 'boş çerçeve' sözünü tekrarlayan Avcı, "Burada güzel duyguları hep beraber yaşadık. Şampiyonluk sonrası denize çıktığımız süreci hiç unutamıyorum. Bunu doğru organizasyonla yeniden devreye sokacağız. Boş çerçeve değil belki başka söylemlerimiz olacak. Başarı bir sonuç değil bir süreçten geçiyor. Bunu adım adım en iyi şekilde yapmaya çalışacağız." dedi. 

   

Taraftar beklentisinin kendisinde baskı yaratmadığına değinen Avcı, "Bu coğrafya böyle doğru planlama yaparsan hem ligde hem Avrupa'da işleyecek bir yapı oluşturulabilir. Destekleri için taraftara teşekkür ediyorum. Desteğe devam etsinler, onlara ihtiyacımız var. Trabzonspor kazandığı zaman herkes mutlu oluyor, bunu biliyorum farkındayım. Hedefimiz hiçbir zaman bitmeyecek" sözlerini kullandı. 

  ts5-1

Avcı, geçen yıl ayrılığı öncesinde takım antrenmanlarının dışarı sızdırıldığı ayrıca bir 'köstebeğin' varlığına işaret ettiğine yönelik soruyu da cevapladı:  

  "Köstebek kelimesi kullanmadım. Bu ağır kaçıyor. Herkes Trabzonspor'a hizmet etmeli. Hizmet kurumlara yapılır. Bizde Trabzonspor'a hizmet etmek için varız. Bireylere hizmet yapılmaz. Bu yönetimin alacağı bir karardır. Ben sadece duygularımı ve düşüncelerimi söylerim. Yönetim bir karar alır ve bu karara saygı duyarız. Geldim, kulübün içine girdim, ayrılmamış gibi hissettim. Milli Takım arasına gidip geldim gibi bir hissiyat vardı. Kuruma hizmet bütün profesyonellerin yapması gereken bir şeydir. Marka Trabzonspor'dur onu en iyi hale getirmek için çalışıyoruz" 

   

Ayrılmadan önce takımda hastalıklı bir yapı olduğunu söyleyen Avcı, "Hastalıklı durumu oyun anlamında söylemiştim. Birçok şeyi deniyorum. Oyun olarak deniyorum ama olmadığından bahsetmiştim. O günden bugüne sorguluyorum. Oyun olarak da oyuncu olarak da sorguladığımız durumlar var. Organizasyon bir şekilde oturmamıştı, mevkisel sorunlarımız olmuştu, orta saha oyuncularını kenarda kullanmak zorunda kalmıştık. Oyuncular buna zaman zaman cevap verdi bazen de vermedi. Bununla ilgili tespitlerimiz ve bildiklerimiz var. Ona göre bir oyun planı üzerinde çalışıyoruz" dedi. 

  ts9

  Nwakaeme ve Yusuf Sarı'yı istemediği için gönderdiği düşünülen Avcı, "Nwakame'nin kalmasını istedim o da istedi ama mali açıdan bu olmadı. Nwakaeme ile ilişkim devam ediyor. Milli takım ile ismim anılınca Ercan'ı aradı 'hocaya söyle beni milli takıma alsın' dedi. Nwakaeme ile iletişimimiz sürüyor, onu seviyoruz. Yusuf Sarı geldiğimde burada oyuncuydu. Yusuf'u milli takıma ilk ben yolladım. Mukavelesini uzatmak istedik, uzatmamıştı. Şampiyon olduğumuz sene 'oynamam lazım kadroya giremiyorum' diyerek Çaykur Rizespor'a gitti, Çaykur Rizespor küme düşünce de Adana Demirspor'a gitti. Yusuf'u oyuna sonradan girip attığı güzel golleriyle güzel şekilde anıyoruz" dedi. 

ts-7Trabzonspor'un yaptığı transferlerden Mendy ve Onuachu'nun kendi önerisiyle alındığı söylentilerini kabul etmeyen Avcı, "Hiç bilgim yok. Oyuncuları dışarıdan biliyorum, son derece sağlıklı oyuncu görüntüleri var. Berat'ı önceki dönemimde istemiştim, ayrıldıktan sonra geri geldi. Berat konusunun daha olgunlaşan bir durum olduğunu görüyorum. Berat'ın burada olması beni mutlu ediyor" sözlerini kullandı. 

ts2-1

Yeni transferlere yönelik değerlendirme yapan Avcı,"Pepe çok özel oyuncu. Sağlıklı bir şekilde onu hazırlamaya çalışıyoruz. Dünden beri takımla ısınmalara girmeye başladı. Bize maçlar kazandıracak, sakatlanmadan en iyi şekilde çalışmalarını planlayarak hareket edeceğiz. Onuachu ve Mendy potansiyel oyuncular. Geldikleri günden itibaren kendilerini kabul ettirdiler. Takım kalitesini yukarı çektiler. Pazartesi'ye kadar oyun felsefemizi anlatıp pratikte çalışarak eksiksiz ve daha net maça çıkmak istiyoruz." dedi. 

  ts1-1

Açıklamaların ardından stadyumda sahaya yeniden çıkan Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, aylar sonra sahada poz verdi. Basın mensuplarıyla da görüntüler veren teknik adam, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra stattan ayrıldı. 

Editör: Buse Ceren Balta