TRT'ye çıkarılan terörist Osman Öcalan öldü.

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi, kırmızı bültenle aranan terörist Osman Öcalan, Erbil’de tedavi gördüğü hastanede öldü.

VEDAT MİLOR TÜRKİYE'DEKİ SOSYOLOJİNİN DURUMUNU AÇIKLADI: MENEMEN SOĞANLI MI OLUR SOĞANSIZ MI? VEDAT MİLOR TÜRKİYE'DEKİ SOSYOLOJİNİN DURUMUNU AÇIKLADI: MENEMEN SOĞANLI MI OLUR SOĞANSIZ MI?

Osman Öcalan tekrarlanan İBB seçimleri öncesi TRT'ye çıkarılmıştı.

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre, Osman Öcalan'ın uzun süredir Erbil'de bir hastanede korona virüs tedavisi gördüğü iddia ediliyordu. Osman Öcalan'ın saat 04.30'da öldüğü bildirildi.

FELÇ GEÇİRDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Osman Öcalan, temmuz ayında felç geçirdiği iddia edilmişti. Osman Öcalan’ın oğlu Welat Osman yaptığı açıklamada, babasının sağlık durumunun bir süredir kötü olduğunu belirterek geçirdiği beyin felci nedeniyle hareket kabiliyetini ve konuşması yetisini tümden kaybettiğini söylemişti.

OSMAN ÖCALAN KİMDİR?

1958 Şanlıurfa doğumlu olan Osman Öcalan, 1978 yılında Libya'da eğitim gördükten sonra terör örgütü PKK'ya katıldı. 1986'da PKK'nın merkez komitesine, 1990'larda ise PKK'nın üst düzey komitesine katılarak PKK'nın fiilen kumandan muavini oldu. Ancak 1992'de iki ana Iraklı Kürt partisiyle (KDP ve KYB) ateşkes anlaşması imzaladıktan sonra PKK tarafından hapsedildi.

1994 yılında bir PKK'lı terörist ile evlenmek için terör örgütünden ayrıldı. Daha sonra tekrar terör örgütü PKK'ya katılan Öcalan, 2004 yılında tekrar terör örgütünden ayrıldı.

Son olarak Öcalan'ın TRT Kurdî'de 2019 İstanbul ara yerel seçimini değerlendirmesi tartışma konusu olmuştu.