TİKA Kırgızistan’da 7.000 Aileye Gıda Yardımı yaptı, Seyfullah Türksoy oradaydı!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ramazan ayında Kırgızistan’da Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 7.000 aileye içinde 10 maske ve antiseptik de bulunan gıda yardımı paketkleri dağıttı.

banner311

Dağıtım sırasında Seyfullah Türksoy TİKA ile birlikte yardımların ailelerine ulaştırılmasında yanlarında yer aldı.

Seyfullah Türksoy yaptığı açıklamada “Yardımlarda dul, yetim, hasta ve işsizlere öncelik verildi. Bizler de bu güzel kardeş dayanışmasına şahitlik ettik. Devletimiz var olsun” dedi.

Türksoy şu açıklamayı yaptı “Şuanda Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teyiz, Burada hem Ramazan'ı yaşıyoruz hem de koronavirüs sebebiyle yasakları aynı anda yaşıyoruz.

Ramazanın rahmetiyle birlikte bu yasakları da yaşıyoruz. Bu süreçte burada yardıma ihtiyacı olan çok sayıda aile var. Binlerce aile var. Sağ olsun devletimiz, gerek büyükelçiliğimiz ve gerekse TİKA burada binlerce aileye bu süreçte yardım etmeye çalışıyor.

Tam 7000 aileye yardım paketi gönderdi. Şu anda da yardımları muhtaç ailelere, ihtiyaç sahibi ailelere, gönderen ve onlara ulaştıran24 değerli yardımsever insanlar var, hayırsever insanlar var.”

TİKA Koronavirüs salgınından dolayı çalışamaz hale gelmiş, günlük geçim sıkıntısı yaşayan ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayı münasebetiyle, gıda ve hijyen malzemesi desteği veriyor.

Ramazan ayı münasebetiyle hazırlanan, içinde maske ve antiseptik solüsyon bulunan 4600 gıda kolisi ramazan ayında dağıtılmak üzere Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığına teslim edildi.

Bakanlığın bahçesinde düzenlenen teslim töreninde konuşan Bakan Ulukbek Koçkorov, "Kırgızistan halkına Kovid-19 ile mücadelede ve ramazan ayında yardım elini uzatan Türkiye'ye ve Türk halkına teşekkür etmek istiyorum, fırsattan faydalanarak bu Ramazan günlerinde ihtiyaç sahibi ailelerin ve bakacak kimsesi olmayan yaşlıların yardımlarına koştukları için Türkiye devletine minnettarlığımı bildiriyorum. Şimdi, Ramazan ayının sona ermesinin ardından dünyanın birçok yerinde bayrama kavuşacak olmanın mutluluğu yaşanıyor. Bu mübarek günde kardeş Türkiye halkına huzur ve mutluluk dilemekle birlikte Ramazan Bayramımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. Koçkorov, TİKA tarafından sağlanan gıda desteğinin ramazanda salgın nedeniyle, gıdaya ulaşmakta sıkıntı yaşayan ailelere dağıtılacağını kaydetti.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu da “Türkiye olarak küresel salgın sebebiyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde dost ve kardeş ülkelerin yanında olmayı sürdürüyoruz” dedi. Muslu, "Bugün burada Kırgızistan'ın geneline dağıtılmak üzere içinde 10 maske ve antiseptik de bulunan toplam 7 bin gıda kolisini teslim ediyoruz. Bunlardan 4 bin 600'ü Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığının yardımıyla, geri kalan 2 bin 400 gıda kolisinin vakıf ve derneklerle birlikte dağıtılacaktır." dedi.

TİKA, Koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde K.C. Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastanelere 3000 adet maske, 3000 adet eldiven, 500 adet tulum, 500 adet koruyucu gözlük, 500 adet koruyucu siperlik, 1000 adet antiseptik gibi tıbbi koruma malzemeleri desteği sağladı. Kırgızistan Kızılay Derneği ve Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'nın işbirliğinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda ve hijyen paketi yardımı ulaştırıldı. Ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin salgınla mücadelede kullanımı için K.C. Sağlık Bakanlığına devredilmesi kararı alındı. Hasta sayısında yaşanacak artışa bağlı olarak ortaya çıkacak ihtiyaç durumunda yoğun bakım hastaları, salgın süresince dostluk hastanesinde tedavi olabilecekler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.