Türk Dünyası Birlik Platformu “İnteraktif Karabağ dosyası” yayımlandı

Türk Dünyası Birlik Platformu (TDBP) 27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırıları sonrasında Azerbaycan ordusu tarafından başlatılan ve 10 Kasım 2020 tarihinde son bulan karşı askeri operasyonların ardından Karabağ sorunun tüm yönlerini ele alan bir çalışmayı kamuoyu ile paylaştı.

banner311
Türk Dünyası Birlik Platformu “İnteraktif Karabağ dosyası” yayımlandı

TDBP tarafından hazırlanan İnteraktif dosyada; Karabağ’ın tarihi süreci, Dağlık Karabağ tarihçesi ve siyasi durumu, Karabağ Savaşı, Azerbaycan Katliamı, Hocalı Soykırımı, Baudrillard’ın Simülasyon Teorisi ve Karabağ meselesi ile ilgili son gelişmelerin yer aldığı konu başlıkları bulunmakta. Dosya içerisinde ayrıca TDBP tarafından yapılan röportajlar, konuyla ilgili geçmiş gazete kupürleri ve TRT Haber, Anadolu Ajansı ve TRT Avaz tarafından hazırlanan infografikler, belgeseller de yer almakta.

Çalışmanın Karabağ Tarihi Süreç başlığı içerisinde Karabağ’ın genel özellikleri, Çarlık Rusya’nın Kafkasya ve Karabağ’ı işgal süreci anlatılmakta. Dağlık Karabağ Tarihçesi ve Siyasi Durum içerisinde ise 1800’lü yıllardan SSCB’nin yıkılışına kadar olan dönem açıklanmakta. Karabağ Savaşı, Azerbaycan Katliamı ve Hocalı Soykırımı konularında ise 1988- 1994 yılları arasında gerçekleşen savaş ve Azerbaycan Türkleri’nin uğradığı katliamlar ve soykırımlar ayrıntılı olarak açıklanmakta. Baudrillard’ın Simülasyon Teorisi ve Karabağ Meselesi konusu ise Dağlık Karabağ meselesine ünlü sosyolog Jean Baudrillard’ın Simülasyon Teorisi üzerinden konuya bakmakta ve Ermenistan tarafından uygulanan hipergerçeklik politikası anlatılmakta.

İnteraktif dosyaya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 17:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.