Kazakistan, sığınmacı Doğu Türkistanlı Kazak Türklerini Çin’e ölüme gönderiyor

Doğu Türkistan’daki zulümden kaçarak Kazakistan’a sığınan ve sığınmacı statüsü aldıkları bildirilen iki Kazak Türk’ü Çin’e ölüme gönderilecek.

Kazakistan, sığınmacı Doğu Türkistanlı Kazak Türklerini Çin’e ölüme gönderiyor

Yaşları 25 ve 30 olan iki Doğu Türkistanlı Kazak Türk’ü olan Murager Alimulı ve Kaster Musahanulı 1 Ekim 2019’da sınırı geçerek Kazakistan’a gelmişlerdi. İkili 14 Ekim 2019’da Almatı şehrinde bir basın açıklaması düzenleyerek Çin’de gördükleri zulmü anlatmışlardı.

KazTAG haber ajansında yer alan habere göre, Kazakistan sınırını yasadışı olarak geçen ve Doğu Türkistan’daki zulümden kaçan Kazak Türkleri, Kaster Musahanulı ve Murager Alimulı’nın Çin’e geri gönderileceğini bildirdi.

Sınır servisi müdürü Darkhan Dilmanov yaptığı açıklamada; “Onaylanmış bir belgenin statüsüne sahip olan mevcut sözleşmeye göre, adli işlem sonunda ve bütün suç sorumlulukları çerçevesinde, bu vatandaşları menşe ülkesine devredeceğiz. Yani, bu durumda, sınır temsilci faaliyetleri aracılığıyla Çin Halk Cumhuriyeti’ne transfer edeceğiz.” dedi.

Dilmanov, Kuster Musahanulı ve Murager Alimuli’nin avukatı Lyazzat Akhatova, Musahanulı ve Alimulı’nin Kazakistan’da cezalandırılması gerektiğini ve bundan sonra sınır dışı edilme meselesinin mümkün olacağını belirtti. Örnek olarak, Akhatova, Kazakistan’dan iltica almayan ve İsveç’e kalan Sairagul Sauytbay’ın Çin’den gelen başka bir etnik Kazak kadının hikayesini hatırlattı.

Akhatova, “Herhangi bir mahkeme kararında şaşırmayacağım, bir sonraki umudumuz BM ve uluslararası mahkemeler” dedi.

YORUM EKLE