Kızıl Çin Abdurehim Heyit’i şehit etti!

İşgal altındaki Doğu Türkistan'da baskı, zulüm ve işkenceler can alırken, son acı haber, Türk dünyasının gür sesi Abdurehim Heyit'ten geldi.

Çin yönetimi tarafından sekiz yıl hapis cezasına çarptırılan Abdurehim Heyit, tutuklu bulunduğu cezaevinde ağır işkencelere maruz kaldı.

Yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit'in, hayatını kaybettiği bildirildi.  

Bir süredir sadece oğlunun ziyaretine izin veren Çin yönetimi, Heyit'in öldüğünü duyurdu.

Cezaevlerindeki akıl almaz işkencelere iki yıl dayanabilen Abdurrehim Heyit'in ölüm haberi Türkiye'ye bugün ulaştı.

Çin yönetimi halen Senuber Tursun, Ablikim Kelkün, Muhtar Buğra adlı sanatçıları da cezaevinde tutuyor.

Üzücü haberi sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından duyurdu.

Aksungur'un açıklamaları şöyle:

"Zalim Çin yönetiminince UÇRAŞKANDA “Karşılaşınca” ve ATALAR adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördü. Ziyaretine sadece oğlu gidebilmiş ve babasını çok zayıflamış ve bitkin bulduğunu söylemişti. 8 yıl işkence altında yaşayabileceğine inanılmıyordu. Öyle de oldu. 2 yıl dayanabildi. Daha önce de öldüğü/öldürüldüğü yolunda haberler geliyor ancak teyid edilemiyordu.
Maalesef bu kez haber doğru!
ABDUREHİM HEYİT milli şehidimizdir.
Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin.
Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin."

ABDURREHİM HEYİT, NİSAN 2017'DE TUTUKLANMIŞTI

Uygur Türk'ü Şair Tahir Hamut, Heyit’in tutuklanması sürecini Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğunu belirterek şöyle anlattı; “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar(Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve  ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış.

Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var.  Çin polisleri “muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş.”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Kurt
Ahmet Kurt - 5 ay Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN OZANIMIZA, ŞEHİT EDENLERİ DE KAHR-U PERİŞAN EYLESİN...

vatandaş
vatandaş - 5 ay Önce

adında milliyetçilik olan partiden tepki ,açıklama ,protesto için davet bekliyoruz .....
vur de vuralım öl de ölelim şiarı ile

ÖzTürk
ÖzTürk - 5 ay Önce

Çin ile ticaret yaparken kârdan baika birşey düşünemez olmamız bizim soydaşlarımızı bir pula sattığımızı gösterir..yazık çok yazık.Biz onurumuzla ayaktaydık şimdi değer verdiğimiz para-pul gibi harcandık

SIRADAKİ HABER