Özbekistan ile Türkiye arasında turizm işbirliğinin geliştirilmesi değerlendirildi

Özbekistan Devlet Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Anvar Şarapov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Özbekistan Temsilcisi Süleyman Kızıltoprak’ı kabul ederek bir süre görüştü.

Özbekistan ile Türkiye arasında turizm işbirliğinin geliştirilmesi değerlendirildi

Özbek tarafı, ülkenin turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik yürütülen reform çalışmaları ve turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik faaliyetler hem de 2017-2021 döneminde sektörün geliştirilmesine yönelik kavram hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

TİKA Temsilcisi Kızıltoprak da ülkenin büyük turizm potansiyeline sahip olduğu, sektörün geliştirilmesine hükümet tarafından büyük önem arz edildiği ve turizmin ekonominin stratejik sektörü olarak ilan edilmesinin takdir edici olduğunu dile getirdi. Görüşmede, Özbekistan turizm altyapısının geliştirilmesinde TİKA’nın teknik desteğinden yararlanılması hem de Türk uzmanların katılımıyla sektör çalışanlarının mesleki eğitim ve deneyimlerinin artırılması konuları ele alınırken, işbirliği yapılması kapsamında somut alanların belirlenmesi konusunda mutabakat sağlandı.

YORUM EKLE