Yönetimi gençlere devretmek için Kendi isteği ile istifa eden ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yönetimi gençlere devretmek için Kendi isteği ile istifa eden ilk Cumhurbaşkanı Nursultan  Nazarbayev

Kazakistan ve Türk Dünyasının birliği için büyük çaba sarf eden, Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) kurulması dahil olmak üzere birçok önemli inisiyatiflerin sahibi ve destekçisi Nursultan Nazarbayev Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı, görevini gençlerin önünü açmak için bıraktı.

Nazarbayev'in Stratejik kararı ile bölgede kendi isteği ile istifa eden ilk Cumhurbaşkanı olarak da tarihe geçecek.

Yaklaşık 30 yıldır görevde olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ulusa seslenerek istifa ettiğini duyuran Nazarbayev, “Başkanlık görevimi sonlandırma kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Nazarbayev’in istifa sebebine dair henüz bir bilgi paylaşılmazken, Nazarbayev’den boşalan koltuğu geçici olarak Senato Başkanı Kassım Jomart Tokayev’in dolduracağı öğrenildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, cumhurbaşkanı olarak kendi görevini fesheden kararnameyi imzaladı.

Nazarbayev, devlet televizyon kanalları aracılığıyla yaptığı halka hitabında, bugünkü hitabının özel olduğunu, kendisi için zor bir karar aldığını belirterek, "Cumhurbaşkanı olarak yetkilerimi feshetme kararı aldım." dedi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, kalan görev süresi bitene kadar cumhurbaşkanlığı yetkisinin Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev'e devredileceğini, yeni cumhurbaşkanının yemin töreninin yarın parlamentoda yapılacağını söyledi. 

Kassım Jomart Tokayev

Cumhurbaşkanlığı görevini Senato Başkanı Tokayev görevi yürütecek

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, konuşmasının ardından 20 Mart tarihi itibariyle cumhurbaşkanı yetkisini feshetme kararını aldığına ilişkin kararnameyi imzaladı. 

Parlamentoda yarın yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Nazarbayev'den devralacak olan Tokayev, 2020'ye kadar görev yapacak. 

Ülkeyi 30 yıl yönetti

Nazarbayev, 6 Temmuz 1940 tarihinde Kazakistan'ın Kaskelen ilçesinde doğdu. 1989'da Kazakistan Komünist Partisi Merkez Komitesinin birinci sekreterliğine seçilen Nazarbayev, 1 Aralık 1991'de oyların yüzde 98,7'sini alarak Kazakistan'ın cumhurbaşkanı seçildi.

Nazarbayev'in görev süresi 2020 yılında sona erecekti. Nazarbayev, ülkeyi 30 yıl yönetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER