Kırgızistan Büyük Millet Meclisi'nde Rusça konuşma krizi yaşandı. Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, sunumunu Rusça yapmaya başlayan Kırgızistan Doğal Kaynaklar, Çevre ve Teknik Denetim Bakanı Dinara Kutmanova’ya tepki göstererek Kırgızca konuşmasını istedi. Toplantıda kısa süreli gerginlik yaşandı.

Kırgızistan'da Meclis Başkanı Şakiyev’in başkanlığında Perşembe günü gerçekleştirilen oturumda başkent Bişkek’in hava kirliğini azaltma için ne gibi önlemlerin alındığı tartışıldı. Oturumda hava kirliliğinin azaltılması için alınan önlemlere ilişkin sunum yapmak için kürsüye gelen Kırgızistan Doğal Kaynaklar, Çevre ve Teknik Denetim Bakanı Dinara Kutmanova, sunumunu Rusça yapmaya başladı. Durumuna müdahale eden Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, Kutmanova'nın konuşmasını keserek Kızgızca devam etmesini istedi.

Şakiyev, Kutmanova’ya Rusça sunum hazırlamak için kimden izin aldığını, neden Kırgızca hazırlamadığını sordu. Kutmanova’nın, “İzni sizden aldım” cevabı üzerine Şakiyev, “Benden ne zaman izin aldınız? Ben şimdi görüyorum. Burada kurallar böyle. Sunumu devlet dilinde yapmalısınız. Kırgızca yapınız. Kurallar herkes için eşit olmalı” diyerek sert tepki gösterdi.

Kısa süreli gerginliğin ardından Kutmanova, konuşmasına Kırgızca devam etti.

Editör: Yadigar Hanım