Almanyada bir Türk Bakan Yapılıyor

Almanya'da devlet bakanı olacağı açıklanan Aydan Özoğuz, ülke tarihinde federal hükümet kabinesinde yer alan Türk kökenli ilk isim olacak

Almanyada bir Türk Bakan Yapılıyor

Almanya 'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz'un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağı açıklandı. 

 

Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında kurulan büyük koalisyon hükümeti bu hafta iş başı yapacak. Merkel hükümetinin bakanlar kurulunda sürpriz isimler var. Başbakanlıkta Başbakan Merkel'in yanına aldığı Göç ve Uyum Bakanlığı koltuğuna SPD'den Aydan Özoğuz oturacak. Aydan Özoğuz, federal hükümetin ilk Türkiye kökenli bakanı olarak tarihe geçecek.

 

Merkel kabinesinin en sürpriz diğer bir olayı ise ilk kez Savunma Bakanlığı'na bir kadın bakanın gelmesi. Siyasi gözlemcilerin bu hükümetin en kaybedeni olacak dediği Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen Savunma Bakanı oluyor. Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise İçişleri Bakanlığı'na geri dönüyor. Thomas de Maiziere 2009-2011 yılları arasında Federal İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı. CSU'dan İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich ise Tarım Bakanlığına kaydırıldı. Kabinenin en yaşlı bakanı 71 yaşındaki Wolfgang Schaeuble, Maliye Bakanı olarak kaldı.

 

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise kabinenin süper bakanı olarak Ekonomi ve Enerji Bakanı olacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2013, 17:02
YORUM EKLE