Susmaram

Hatice İsmayil hangi sebepten tutuklandı ve daha önce neler yaşadı, diğer muhaliflerin Azerbaycan'da başına neler geliyor ?

Susmaram

Hatice İsmayil hangi sebepten tutuklandı ve daha önce neler yaşadı, diğer muhaliflerin Azerbaycan'da başına neler geliyor ? 

Azerbaycan'daki iktidar muhalefet ilişkilerini bilmeden, ezber bir mantıkla araştırma yapmadan düz bir tarafgirliğe girmek bu insanları itham etmek olur, kaldı ki cezaevlerinde yatan onlarca gazeteci ve düşünürün tek suçu Aliyev'lere muhalif olmak, öyle değil mi ?

 

Hatice İsmayil'in kendi evine kamera koydular ve ayrı zamanlarda iki farklı kişi ile çekilmiş cinsel içerikli görüntülerini yayınladılar. Hatice bunlardan geri adım atmadı ve Azadlık Radyosu aracılığı ile muhalefete devam etti. Şimdi ise '' İntihara azmettirmek'' suçundan tutuklandı. İntihara teşebbüs eden çocuk; '' Bana konuşma yasağı getirdiler, konuşamam'' diyor. Daha önce yakalanan bir çok muhalif yine böyle ilginç suçlamalar ile tutuklandı; eroin bulundurmak, silah taşımak v.b

 

Azerbaycan'da iktidar destekçilerinin en çok kullandığı argüman '' Muhalefet Amerika'dan destek alıyor, bunları batı besliyor'' söylemidir. Bu iddia doğrudur veya yalandır bunu ispat iddia sahibine düşer ve bunları belgeleri ile ortaya koymaları gerekir. Madem bu insanlar dış ülkeler ile bağlantılı hainler, o halde sen Devlet gibi Devletsen ortaya belgesini koy, kanıtını koy, şahidini koy ve bunları vatan hainliğinden yargıla, İntihara azmettirmek gibi komik suçlamalar ile tutuklama.Sen böyle komik davrandıkça, Avrupa Konseyi başta olmak üzere tüm Batı'nın alay konusu oluyorsun. Ayrıca olayın en ilginç yanı ise; muhalifleri tutuklandıkları zaman eleştirenler tutuklandıkları suçlardan değil, siyasi görüşlerinden dolayı eleştiriyor, dolayısıyla tutuklamaların esas sebebinin atılı suç olmadığını ispat ediyorlar. Örneğin Hatice olayında kimse çocuğun intihara teşebbüsünü tartışmıyor, Hatice'nin siyasi duruşunu tartışıyor, bu son derece absürt.

 

İktidarı körü körüne destekleyenler ; Ülke'deki hayat pahalılığını, akıl almaz rüşvet ve yolsuzluk düzenini ( Azerbaycan'da defalarca rüşvet vermiş, hatta polis tarafından elindeki parası zorla çekilerek alınmış biri olarak yazıyorum ), tek aile tarafından ülkenin yönetilmesini, seçimlerin güvenliğini, eğitim kalitesinin düşüklüğünü, adalet ve tıp sektörünün laçkalığını ( Azerbaycan'da hastalanan biri ya İran'a ya Türkiye'ye gitmekte, hiç bir Azerbaycan'lı kendi hekimlerine güvenmiyor ) , Petrol gelirlerinden halka transfer yapılmamasını, sanayileşme ve üretimin olmaması gibi onlarca sorunun da cevabını vermek durumundalar. 

 

Bugün Bakü'deki evlerin %70'ine 24 saat su verilmiyor, belli saatlerde verilen suları insanlar depolayarak kullanıyor. Bakü'nün Bulvar tabir edilen bölgeleri ve şehir merkezi dışında çoğu mahallede arabanın geçeceği sokaklar dahi yok, Bakü dışında ülkenin kollektif geliştiği hiç bir bölge yok, diğer şehirler oldukça küçük ve az gelişmiş nispeten Gence'yi dışarıda tutarsak çoğu şehirde doğru dürüst sanayi bile yok. Emekli olan bir öğretmen Türk lirası ile 400 tl emekli maaşı alıyor. Satın alma gücü, gelir dağılımı, memur maaşları, sigorta sistemi gibi sorunlar ise saymakla bitmiyor.

 

Bugün komşu ülkeleri Gürcistan'daki düzen ve güvenceye bile Azerbaycan ulaşamadıysa bunun sorumlusu iktidardır. Ben bu cümleleri Azerbaycan'da yaşarken yazsam, sabahına işimin de , özgürlüğümün de garantisi yoktu. Bunu en iyi muhalifleri eleştirenler biliyor. 

 

Ulu şair Ahmet Cevad'a selam olsun;

... 

Niye susum, danışmıyım, insanlıkda payım var,

Menim ana vatanımdır talan olan bu diyar.

Niye susum, danışmıyım, Türk yurdudur bu toprak,

Oğuzların, Elhanların vatanında kimdir, bak!

Bu dünyada azadlığı şan şöhretten üstün tut,

Alçaklığı, yaltaklığı rezilliyi sen unut!

 

Rauf Günbeyli

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER