Türkiye koalisyonda yok!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan’da bir araya gelen bölge ülkeleriyle IŞİD ile mücadele planını ele aldı.

Türkiye koalisyonda yok!

~~ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan’da bir araya gelen bölge ülkeleriyle IŞİD ile mücadele planını ele aldı.


Aralarında Suudi Arabistan’ın da yer aldığı 10 Arap ülkesi ABD’nin planını desteklediklerini açıkladı. Ancak Türkiye ortak bildiriye imza atmadı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, tüm ülkelerin, IŞİD dahil her tür terör örgütüne birlikte karşı koyma konusunda kararlı olduğu ifade edildi. Suudi Arabistan, Obama yönetiminin talebi doğrultusunda Suriyeli muhaliflerin eğitileceği kampların kurulmasını kabul etti. Diğer 9 Arap ülkesi de ABD’nin planına destek sözü verdi. Cidde’deki toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Ancak Türkiye ortak bildiriye imza atmadı. Koalisyona Türkiye’nin katılmaması, değişik yorumlara yol açtı. Ankara’nın IŞİD’in elinde bulunan Türk rehineleri tehlikeye atmamak için bu tavrı sergilediği görüşü ise müttefikleri arasında yaygın kanaat. Toplantı sonrasında Dışişleri Bakanları topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER