Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü, Kars Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü tarafından sadece ayakları kalan tarihi İpek Yolu Köprüsü’nün onarımı için proje ihalesi yapıldığı öğrenildi.

Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan, tarihi İpek Yolu Köprüsü proje ihalesinin ardından köprünün restorasyonu yapılmak üzere çalışmaların en kısa sürede başlayacağı bildirildi.

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan Gazete Kars'a yaptığı açıklamada, “Ani Ören Yeri bizim için çok önemli ve kıymetli, zira Sultan Alparslan’ın 1064 yılında Anadolu’ya ayak bastığı ilk yer.Ani’nin en önemli özelliklerinden biri İpek Yolu üzerinde olması. İşte bu İpek Yolu üzerinde olmasından kaynaklı İpek Yolu’nun tamamlayıcısı Arpaçay’ın ve Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın belirleyicisi olan çayın üzerindeki tarihi köprüyü de inşallah Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarihi köprüleri restore ettiği gibi restore edecek. Çalışmalar yakında başlayacak, bu da bizim için çok çok kıymetli zira hem Kültür ve Turizm Bakanımız hem birçok Bakanımız ve Bakanlığımız bu projenin, ’’Ani Ören Yeri’’nin daha fazla gün yüzüne çıkarılması ve bilinmesi adına bir gayretleri var, inşallah tarihi köprünün de restore edilmesi bunun bir tamamlayıcısı olacak, hayırlı uğurlu olsun.'' İfadelerini kullandı.

Editör: Habererk Com