ABD merkezli Forbes dergisi, bu yıl 37’nci kez yayımladığı ‘Milyarderler Listesi’nde dünyanın en zengin insanını açıkladı. Fransız holding LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, bu yılın zengin insanı oldu. Listede Türkiye’den 26 isim yer aldı.

Listede yıllardır Türkiye’nin en zengin ismi unvanını koruyan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker zirveyi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’na bıraktı. Erdemoğlu, 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin ismi olurken dünyanın 497’nci en zengin insanı oldu. Erdemoğlu Holding’in bünyesinde SASA Polyester, Merinos Halı, Dinarsu ve Padişah Halı bulunuyor.

Yıllardır zirvedeki yerini koruyan Murat Ülker, bu sene Türkiye’nin en zengin ikinci ismi olurken serveti geçen seneye göre artarak 5 milyar dolar oldu.

Listenin üçüncü sırasında ise 4,7 milyar dolarlık servetiyle SASA Polyester’in hissedarlarından Ali Erdemoğlu yer aldı. Erdemoğlu ise 4 milyar 700 milyonluk servetiyle Türkiye’nin üçüncü, dünyanın 580. zengini olarak öne çıkıyor. Böylelikle SASA hissedarı Erdemoğlu kardeşlerin toplam serveti 10 milyar doları aştı.

Koç Holding’in en büyük hissedarlarından olan Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç ailesinden listeye giren isimlerden biri. Arsel, Türkiye’nin dördüncü, dünyanın 982. en zengin milyarderi.

Türkiye’de servetini artıranlardan biri de Limak Holding’in ortağı Sezai Bacaksız. Limak Holding’in Nihat Özdemir ile ortaklarından biri olan Bacaksız, 2 milyar 200 milyon dolar değerindeki servetiyle Forbes’a göre, Türkiye’nin en zengin 11., dünyanın 1368. milyarderi. Ortağı Özdemir ise 1,8 milyar dolarlık servetiyle 16. ve 1647. sıralarda yer alıyor.

Listeye Türkiye’den giren ilk on isim şöyle:

1- İbrahim Erdemoğlu

2- Murat Ülker

3- Ali Erdemoğlu

4- Semahat Sevim Arsel

5- İpek Kıraç

6- Mustafa Rahmi Koç

7- Şaban Cemil Kazancı

8- Erman Ilıcak

9- Filiz Şahenk

10- Sezai Bacaksız

Forbes’in yılın en zengin insanlarının sıralandığı 2023’ün milyarderleri listesinde Tesla’nın CEO’su Elon Musk da ilk sıradaki yerini kaybederken dünyanın en varlıklı ismi ilk kez bir Fransız oldu. Louis Vuitton ve Sephora gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız holding LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, bu yılın zengin insanı olarak listede yerini aldı.

Editör: Yadigar Hanım