Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, Memleket Partisi, Zafer Partisi ve Milli Yol Partisi’yle birlikte kurdukları ‘Türkiye İttifakı'nı eylül ayı sonunda açıklayacaklarını söyledi

Seçime doğru Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın yanı sıra sol partiler de ittifak hazırlıklarına hız verirken, 4 partinin daha ittifak yapacağı gündeme geldi. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, Zafer Partisi, Memleket Partisi ve Milli Yol Partisi ile ittifak görüşmeleri yaptıklarını söyledi.

Erdoğan'dan Bahçeli'ye ziyaret Erdoğan'dan Bahçeli'ye ziyaret

“Türkiye İttifakı” adını verecekleri oluşumu Eylül ayında resmi olarak açıklayacaklarını belirten Serdaroğlu, “Türkiye’nin iki ittifaka, Cumhur İttifakı ve altılı ittifaka mahkûm olmaması”ndan yola çıktıklarını belirterek, Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisi, Ümit Özdağ’ın genel başkanlığındaki Zafer Partisi ve Remzi Çayır’ın genel başkanı olduğu Milli Yol Partisi görüşmelerinde sona geldiklerini ifade etti.

Cumhur İttifakı ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hedefiyle oluşan altılı masaya yönelik eleştiride bulunan Serdaroğlu, “İki ittifakın da Türkiye’nin milli çıkarlarına uygun davranacaklarına, Anayasa’nın değiştirilemez maddelerine sahip çıkacaklarına dair çok ciddi kuşkularımız var. Kuşkudan da öte bulgularımız var” diye konuştu.

Bir ittifakın, “Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı ve saygılıyız. Biz Anayasa’nın ilk altı maddesine bağlıyız. Biz neoliberal politikalarla bir ekonomi politikası uygulamayacağız, kamu ağırlıklı karma ekonomi uygulayacağız” demesi gerektiğini söyleyen Serdaroğlu, “Bu tip temel konularda fikir birliğine varacak bir ‘Türkiye İttifakı’nı, ‘Milli İttifak’ı kuracağız. Eylül sonuna kadar bunu bitirip deklare edeceğiz” dedi.

Türkiye ittifakı olarak 29 Ağustos tarihinde toplantı yapacaklarını, başka siyasi partilerin de kurdukları ittifaka katılım için taleplerinin olduğunu kaydeden Serdaroğlu, “Bu Türkiye’nin ilk milli ittifakı olacak. Sol partilerle HDP de ittifak yapıyor. Bizimle gelip görüşen sol partiler de var. Onlar da buraya bizim şartlarımıza uyarlarsa gelebilirler” ifadelerini kullandı.