Rusya geçtiğimiz hafta salı günü Ukrayna'nın Kramatorsk kentine sadrıı düzenlemişti. Roketli saldırıda Ukrayna’nın ödüllü genç yazarlarından Victoria Amelina, bulunduğu pizza restoranında yaralanmıştı. Savaş suçları üzerine de araştırmalar yapan genç yazarın hayatını kaybettiği açıklandı.

Yazarlar birliği PEN’in Ukrayna şubesi, kentin popüler restoranlarından Ria Lounge’da Kolombiyalı yazarlar ve gazetecilerle yemek yediği esnada meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden 37 yaşındaki Victoria Amelina için “Doktorlar hayatını kurtarmak için her şeyi yaptı fakat yaraları çok derindi. Büyük bir üzüntüyle, Victoria Amelina’nın kalbinin 1 Temmuz’da atmayı bıraktığını duyuruyoruz” açıklamasında bulundu.

Saldırıda ölen 13. kişi olan Amelina, Rusya’nın geçen yıl başlattığı işgalin ardından savaş suçlarını belgelemeye başlamıştı. 

Cephe hattındaki çocuklara da yardım eden Amelina'nın ilk İngilizce kitabı “Savaş ve Adalet Günlüğü: Savaşı inceleyen kadınları incelemek” yayıma hazırlanıyordu.

İnsan hakları savunucuları, saldırının savaş suçu olduğunu belirtirken, savaş suçlarını inceleyen Truth Hounds, “Savaş suçlarını inceleyen Amelina da savaş suçu mağduru oldu” dedi.

Amelina'nın Twitter profiline sabitlediği Ukrayna’da bombalanmış bir fotoğrafla birlikte yaptığı paylaşım paylaşım dikkat çekti. Amelina paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Fotoğraftaki benim.

“Ben Ukraynalı bir yazarım. Ukraynalı büyük şairlerin portreleri hep çantamdadır. Kitapların, sanat eserlerinin ve çocuğumun fotoğraflarını çekmem gerekirdi. Ama bunun yerine Rusya’nın savaş suçlarını inceleyip bitmeyen bombardımanların sesini dinlemem gerekiyor.

“Neden?”

Editör: Yadigar Hanım