Ümraniye Gündem’den Kerim Öztürk’ün haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapım çalışmaları yürütülen ancak yılan hikayesine dönen Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydan Düzenleme Projesi’nde sona gelindi.

Ümraniye Meydanının tamamlandığında vatandaşların rahat nefes alabileceği, dinleneceği ve sosyal aktivitelerde kullanabileceği, şehre yeni bir estetik katacak bir meydan beklenirken ortaya otopark üstü yapılar çıktı. Meydana yapılan 6 adet yapı ve çocuk parkı dikkat çekti. Projenin dışına çıkıldığı gözlenen bu düzenleme Ümraniyelilerin tepkisine neden oldu.

HANGİ AMAÇLA KULLANILACAK?

Meydanı meydan olmaktan çıkaran bu 6 yapının hangi amaçla kullanılacağına dair farklı görüşler var. Bir kesim bu yapıların İBB ve Ümraniye Belediyesi’nin hizmet birimleri olarak kullanılacağı yönünde görüş belirtse de kahir ekseriyetin görüşü ticaret amaçlı büfe olarak kullanılacağı yönünde.

İBB İLE ÜMRANİYE BELEDİYESİ ANLAŞTI MI?

Meydana yapılan bu 6 büfe noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ümraniye Belediyesi’nin 3’er büfe alarak anlaştığı yönünde iddialar var. Hatta bu büfelerden birinin şimdiden Ümraniyespor’a verildiği gelen haberler arasında. Konuya ilişkin ne İBB ne de Ümraniye Belediyesi tarafından henüz herhangi bir açıklamanın gelmemesi kamu oyunda, meydanın “Kamusal Ticaret Alanı”na dönüştürüldüğü düşüncesini iyiden iyiye hakim oldu.

DÜN KAVGALIYDILAR BUGÜN ORTAK!

Daha dün (26 Nis 2021) Santral Ümraniye Metro İstasyonu Durağı’nda İBB tarafından kurulmak istenen sıradan bir Halk Ekmek büfesi için kavga eden İBB ile Ümraniye Belediyesi’nin meydan düzenlenmesinde birlikte hareket etmesi, işlerine gelince siyaseti bırakıp ticaret ortaklıklarında CHP’li ve Ak Partili belediyelerin “rant ortaklığı” kurmalarında bir mahsur olmadığını gösterdi.

CHP’Lİ EKREM İMAMOĞLU YİNE SÖZÜNÜ TUTMADI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 20 Ekim’de gerçekleştirdiği Ümraniye ziyaretinde Zeminaltı Otoparkı’nın 30 Kasım 2021’de, meydan projesi kısmının ise 15 Nisan 2022 yılında biteceği müjdesi verilmişti. 10 Aralık 2021’de Zeminaltı Otoparkını kullanıma açan İBB, 15 Nisan 2022’de açması gereken meydan projesi kısmını ise açamadı. İBB tarafından yapılan en son yapılan açıklamaya göre meydan projesi kısmının 15 Temmuz 2022’de açılacağı belirtildi.

15 Temmuz Şehitler Meydanı Projesi, Ümraniye Gaffar Efendi Sokakta bulunan 90’lı yıllarda inşa edilen İGDAŞ binası ile 50 yıllık Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’nun deplase edilmesiyle meydan projesi kapsamına alınmıştı. Ümraniye Belediyesi tarafından 2017’de yapımına başlanan 1. etabı kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilen ve halkın ortak kullanım alanına dönüştürülen meydan projesi’nin 2. etabına geçiş sürecinde konuşan dönemin Belediye Başkanı Hasan Can projeye ilişkin şu bilgileri vermişti:

ÜMRANİYE, VATANDAŞLARIN RAHAT NEFES ALABİLECEĞİ, DİNLENECEĞİ VE SOSYAL AKTİVİTELERDE KULLANABİLECEĞİ BİR MEYDANA KAVUŞACAK

“Ümraniye Belediyemiz tarafından hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak olan proje; 35.250,00 metrekare inşaat alanını kapsıyor. Proje ile Ümraniye ilçesi, yeni bir sosyal tesis ile vatandaşların rahat nefes alabileceği, dinleneceği ve sosyal aktivitelerde kullanabileceği bir meydana kavuşacak. Ayrıca Ümraniye Belediyesi’nin sergi alanları ve 9.558,20 metrekare çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile süslenecek. Projenin zemin altındaki -1. katı 7.500 metrekare alana sahip olup; gençlik ve spor merkezi, şehir kütüphanesi, konferans salonu, fuaye, meslek kursları, toplantı salonu, kültür merkezi ve bay bayan mescit gibi birçok sosyal hizmeti içinde barındıracak. Ümraniye Merkezi’nde 25 dönümlük Meydanın altına 4 katlı 1.000 araçlık zemin altı otopark inşa edilecek. Proje kapsamında bölgenin trafik ve otopark sorunu da önemli ölçüde çözüme kavuşacak. Meydan ile birlikte Alemdağ Caddesi TRT lojmanları ve Suiş Caddesi arası kısım da yayalaşarak bu proje kapsamında cadde, İBB tarafından yenilenecek. Ayrıca nostaljik tramvay ile şehrin merkezine estetik bir görünüm katılması hedefleniyor.”

Sabık Ümraniye Belediye başkanı Hasan Can döneminde başlatılan projenin yine AK Partili bir başka belediye başkanı zamanında bu kadar büyük değişikliğe uğraması vatandaş tarafından her gelen belediye başkanı öncekini yıkar kendi kafasına göre bir şeyler yapar yorumlarına neden oldu.

Umraniye-Meydani-duzenlemesinde-skandal-2

3-7

Editör: Ali Özyiğit