Borsaajansı.com'da yer alan habere göre,  Yüksek meblağlarla işlem yapan bir kullanıcıyı belirleyen ünlü bir kripto para borsası, kullanıcıyı takibe aldı ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığını belirledi. 

Şirket, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yapılan araştırmada, ünlü borsacı Cihan Sütşurup'un kızı Simge Sütşurup'un söz konusu işlemleri gerçekleştirdiği ortaya çıktı. 

İddiaya göre geçtiğimiz 21 Aralık günü 12 milyon 735 bin 500 lira yatırımıyla toplamda bir adedi
0.326 lira olan ünlü bir alt koinden 39 bin 140 adet alan Sütşurup, 8 Şubat günü parasının yarısını çekti.
Bu transfer sonrası para üçüncü kişilerin hesaplarına aktarıldı.

borsa

"1.4 MİLYON LİRA ZARARIM VAR, PARAMI ÇEKEMEDİM"

Terörizmin finansmanın ve kara para aklanmasının önlenmesi kapsamında Simge Sütşurup tarafından kullanıldığı belirlenen kullanıcının hesabı öncece askıya alındı. Ardından kullanıcı Sütşurup, MASAK'a ihbar edildi. Bu durumu öğrenen Sütşurup, Noter aracılığıyla ünlü şirkete ihtarname çekti.

Sütşurup ihtarnamede, şüpheli işlem nedeniyle el konulan kripto hesabında 1 milyon 400 bin lira zarara uğradığını, parasını çekmek istediği sırada şirket tarafından engellendiği için parasını çekemediğini ifade etti. Kendisinin şirket tarafından dolandırıldığını ileri süren Sütşurup, zararının kendisine ödenmesini istedi.

simge sutsurup

Şirket, ihtarname sonrası borsada yüksek miktarda vurgun yaparak kripto para hesabı üzerinden soyulmak istendiğini belirterek savcılığa başvurdu.

Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde, Simge Sütşurup'un hesabındaki paraların Cihan Sütşurup'un Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) yatırımından kaçırdığı paralar olduğunu düşündüklerini ve Sütşurup'un işsiz oluşu nedeniyle bu denli yüksek meblağlara sahip olmasının mümkün olmadığı anlatıldı.

sütşurup 2

Şirketin savcılığa sunduğu dilekçeye göre, Simge Sütşurup'un ablası ve babasının söz konusu borsa işlemleri nedeniyle borsadan 6 ay boyunca uzaklaştırma kararı olduğu ve bu şüpheli işlemler nedeniyle şirketin dolandırıcılığa araç olarak kullanılmaya çalışıldığı ifade edildi.

sütşurup

Editör: Habererk Haber Merkezi