Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yeni hükümetin ekonomi yönetimindeki değişimin ardından 18 Mart 2021'den (27 ay) bu yana ilk kez faiz artırdı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan  ay  sonra faiz artırma kararı aldı ve politika faizi 650 baz puanlık artışla yüzde 8,5'tan yüzde 15'e yükseltildi.

Karar sonrası piyasaların durulması beklenirken, dolar/TL arka arkaya yeni rekorlar kırarak 25 TL sınırını aştı. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası, kredi kartı sahipleri ve kredili mevduat hesabı olan banka müşterilerinin ödediği faiz oranları artırıldı. Faiz kararı ile bankalardaki kredilere erişmede zorluklar yaşanacağı belirtiliyor.

Mustafa Sönmez, ekonomide yaşanan bu gelişmeler sonrası dolar kurunun bir ayda geldiği seviyeye üzerinden TÜFE tahmininde bulundu. Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TL'nin 18 Mayıs'tana beri değer kaybına işaret ederek, şunları söyledi:

"Perşembe faizi yüzde 15 ilan edildikten sonra 2 günde dolar 23.5 TL'den 25.5 TL'ye geldi. Yüzde 7 artıştır bu. Seçim öncesini 19,5 TL'ye alsanız bir ayda yüzde 31'e yakın artıştır bu. Başka bir ifadeyle yüzde 23.5 devalüasyon! TL'nin değerinin neredeyse dörtte 1'ini 1 ayda kaybetmesi yani. TÜFE, yüzde 50'ye gider."

Editör: Yadigar Hanım