Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı İzzet Stamati, dünya çapında ünlü markaların Türkiye’den çıkışa yöneldiğini söyledi.

Salgında Uzakdoğu’daki yüksek navlunun da etkisiyle lüks ve ulaşılabilir lüks markaların üretim için Türkiye’ye yöneldiğini, ancak üretim maliyetleri ve hammamaddede uygulanan vergiler nedeniyle Brandy’s çatısı altında olan Calvin Klein’den Versace’ye, Armani’den Hugo Boss’a, DKNY’den Guess’a kadar onlarca markanın Türkiye'den ayrılmaya başladığını ifade eden Stamati, “Biz de bu markaların burada üretim yapmaları noktasında her zaman baskı yapıyorduk. Ancak gelinen noktada bu avantajı yavaş yavaş yitiriyoruz. Pandemi dönemindeki kazanımları kaybedilebiliriz. Bunun en önemli sebebi de artan üretim maliyetleri ve hammaddede uygulanan vergiler. Bu alanlarda yaşanan fiyat artışları markaların burada fiyat tutturmasını zorlaştırıyor. Bizim de çalıştığımız markalar artık Türkiye’de fiyat tutturamadıklarını söylüyorlar. Avantaj neredeyse üretimi oraya kaydırmaya gidiyorlar” dedi.

Stamati, Tunus, Cezayir, Fas ve Mısır gibi pazarların Türkiye ile rekabet edecek duruma geldiğine dikkat çekerek, bu ülkelerde de işçiliğin çok ucuz olduğunu hatırlattı.

Editör: Yadigar Hanım