Erdoğan'ın 3. kez Cumhurbaşkanı adayı olmasının tek yolunu Cumhuriyet TV'ye anlatan Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu, Anayasa'nın bu konuda çok açık olduğunu, bir kişinin 3 kez cumhurbaşkanlığı görevini yürütemeyeceğini söyledi.

Erdoğan'ın 3. kez cumhurbaşkanı olabilmesi için görev süresi bitmeden Meclis'in erken seçim kararı alması gerektiğini hatırlatan Kanadoğlu, 2023 seçiminin hemen öncesinde erken seçim yapılması ihtimaliyle ilgili muhalefeti de uyardı. Kanadoğlu, "Siyaseten 'Anayasaya karşı hile yapılması meşru görülemez' denmeli" dedi.

Prof. Dr. Kanadoğlu erken seçim kararının son ana bırakılmasının Anayasanın arkasından dolanmak olacağını vurgulayan Kanadoğlu, son anda yapılacak bir erken seçime karşı çıkmanın sandıktan kaçmak değil, sandığın meşru ortamda kurulmasını sağlayacak bir yorum olduğunu ifade etti. 

İKTİDAR ERDOĞAN'IN GÖREV SÜRESİNİN 2018'DE BAŞLADIĞINI SAVUNUYOR

İktidar kanadı ise erken seçim ihtimalinin dışında sistem değişikliğini öne sürerek Erdoğan'ın görev süresinin 2018 itibarıyla başladığını, iki dönem kuralının da o tarihten sonra işlemeye başlayacağını savunuyor.

Anayasada bu görüşü destekleyecek bir değişiklik yapılmadığını hatırlatan Kanadoğlu ise "Aynı maddede cumhurbaşkanının aday olma niteliklerine, görev süresine, kaç kez seçileceğine dair bir değişiklik söz konusu değil. Anayasadaki açık hükmü değiştirecek şekilde yepyeni bir anayasa yapılmış gibi maddeyi okumamız doğru olmaz. Anayasadaki hükmü, keyfi yorumlamak anayasa hukukuyla bağdaşmamakta" dedi.  

ANAYASA NE DİYOR?

Anayasa’ya göre bir kişi en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Anayasa’nın 101. maddesinin ikinci fıkrasında “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir” ifadesi yer alıyor. 

ADALET BAKANI BOZDAĞ ERDOĞAN'IN ADAY OLABİLECEĞİ GÖRÜŞÜNDE

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olup olamayacağına yönelik tartışmalara ilişkin "2017 anayasa değişikliğine göre, Cumhurbaşkanı'mız ilk defa 2018'in 24 Haziranı'nda cumhurbaşkanı seçildi. İki defadan fazla seçilemez kuralı buradan işlemeye başlıyor" demişti.

cumhuriyet.com

Editör: Yadigar Hanım