Sanatçının ölüm haberini, yöneticisi olduğu Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı duyurdu.

Vakfın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Sanatçı olmanın dünyaya güzellikler sunmak olduğunu gösteren güzel insan, efsane filmlerin unutulmaz oyuncusu, "Anne Kafamda Bit Var"ın yazarı, ülkesinin ve halkının barış, demokrasi, özgürlük mücadelesinin militanı, "Ekmek, gül ve özgürlük günleri"nin yorulmaz savaşçısı, Ülkesinin güzel yarınlarına kucak kucak emek taşıyan, Nâzım Hikmet sevdasını, Nâzım Hikmet Vakfı'nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren Sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun."

Yeşilçam'ın usta ismi, 1970 yılında Ses Dergisi'nin açtığı Sinema Artist yarışmasını kazandı.

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan sanatçı adını daha sonra Tarık Akan olarak değiştirdi.

Akan, 1970-1975 yılları arasında 12 filmde rol aldı. Sanatçının öne çıkan filmleri arasında, Maden, Sürü, Yol ve Kanal yer alıyor.

Darbe sonrası hapis cezası

Tarık Akan, Emel Sayın'la Mavi Boncuk, Hülya Koçyiğit'le Sev Kardeşim, Hale Soygazi'de Gece Kuşu Zehra ve Hababam Sınıfı'nda da oynadı.

1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Pansiyon filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon ödülünün sahibi olan Akan, 1982 yılında da Cannes Film Festivali'nde Yol filmiyle En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu.

Tarık Akan, 12 Eylül askeri darbesi sonrası Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden Türkiye'ye dönüşte tutuklandı, 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı.

Sanatçı, hapishanede geçirdiği günleri ve darbe sürecini 2002 yılında Anne Kafamda Bit Var adlı kitabında anlattı.

Tarık Akan ayrıca, Aziz Nesin'in vefatından sonra oğlu Ali Esin'in sürdürdüğü vakıf başkanlığını devraldı ve 2005 yılında Nesin Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı.

 

Editör: TE Bilişim