Uzayda yenilebilir bitkiler yetiştirmek bilim insanları için her zaman heyecan vericiyken Uluslararası Uzay İstasyonu’nda toprak kullanmadan bitki yetiştirmeyi başaran ilk astronot Jessica Watkins oldu. Ancak bu deneyimin devamı olup olmayacağı bilinemiyor çünkü toprak ve kum benzeri malzemeler, yerçekimsiz ortamda temizlik sorunları yaratıyor.

Independent’in haberine göre, Watkins'in topraksız yetiştirdiği mahsul, yıldızlararası keşif çağına doğru önemli bir adım olabilir. Watkins, kozmik sebzeleri XROOTS adlı bir sistem yardımıyla yetiştirdi.

MAHSULLERİNİ VERDİ

XROOTS deneyi şubatta başlatıldı ve 4-6 ay içinde ilk mahsullerini verdi. Sistemde tohumların en başından hasada kadar gelişimini desteklemek için yalnızca hidroponik ve aeroponik teknikler kullanıldı.

Hidroponik, bitkilerin toprak kullanılmadan su içindeki minerallerle, aeroponik ise benzer şekilde hava veya sis ortamında yetiştirilmesi anlamına geliyor.

NASA yetkilileri Sierra Space adlı özel firmanın tasarladığı sistemin deneysel olduğunu vurguladı.

Uzay ajansının internet sitesinde yayımlanan açıklamada, sistemin astronotların hava ve su bazlı karışımları farklı bitki türlerinde test etmesine olanak tanıyan bir dizi "bağımsız oda"dan oluştuğu ifade edildi.

Editör: Yadigar Hanım