Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı, maaşlarını etkileyecek enflasyon haberinde. Temmuz ayında açıklanacak haziran enflasyonu ile refah payı emekliye zam olarak yansıyacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranını açıkladı. 

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, emekli ve memurların alacağı zam oranını en ince detaylarına kadar hesapladıktan sonra açıklayan Karakaş, “En düşük memur maaşını 22 bin lira olarak baz aldığımız zaman en düşük memur emekli maaşının 15 bin 320 lirayı bulacağını söyleyebiliriz” dedi.

Asgari ücrete gelen zammın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirttiği doğrultuda düzenleme yapılarak en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve emekli zammı ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla iş birliği halinde çalıştıklarını ifade ederek, torba yasada tüm paydaşları memnun edecek bir sonuca ulaşmayı hedeflediklerini kaydetmişti.

Karakaş, Bakan Işıkhan'ın en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı açıklamasını değerlendirdi. En düşük memur maaşının 22 bin lira olması için yüzde 94’lük zam yapılması gerektiğine dikkat çeken Karakaş, şunları söyledi:

“Yüzde 94’lük bir artış yaptığımızda en düşük memur aylığı 22 bin bin 26 lira liraya yükselmektedir. Diğer memurların maaş artışı da kademeli bir şekilde yaptıkları göreve göre, unvana göre, derecelerine göre ve diğer mesleki kariyer kriterlerine göre artış olacaktır.

Buna örnek olarak bekçi maaşı hali hazırda 15 bin 170 liradır. Dolayısıyla en düşük memur maaş 22 bin lira olduğu zaman bir bekçinin maaşı da 27 bin 579 liraya kadar yükselecektir.

Yine bir hemşirenin maaşı 16 bin 900 lirayken bu zamlarla birlikte bunun 30 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz. Son olarak da polisleri örnek olarak verecek olursak, şu anda bir polis maaşı 19 bin civarında.

Elbette ki bu rakamlarda aile payı, çocuk yardımına göre değişmektedir. Bizim hesaplamamızda polis maaşını 19 bin 130 lira olarak aldığımız zaman bunun da 33 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz.”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin memur emeklilerinden farklı olarak ilk 6 aylık enflasyon oranına göre zam alacağını anlatan Karakaş işçi emeklileri ile ilgili zam tahminini ise şu şekilde açıkladı:

“İlk beş aylık enflasyon zaten 15,26. Dolayısıyla geriye sadece Haziran enflasyonu kaldı. Haziran enflasyonunun da mayıs ayındaki gibi düşük çıkacağı beklentisi var. Dolayısıyla benim tahminim enflasyon oranı, aradaki fark yüzde 16 civarında olacaktır. Refah payı artışı da olduğu zaman bu yüzde 30’u bulacaktır. Ancak bununla sınırlı kalmayacağını söyleyebiliriz.

Çünkü emekliler arasında memur maaşlarına gelecek yüksek artışlar, memur emeklilerine gelecek yüksek artışlar, açlık sınırının Mayıs ayı itibariyle 10 bin 362 lira olduğunu da göz önünde aldığımız zaman, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek olan zammın benim yaptığım hesaplamaya göre en az yüzde 35 oranında olacağını söyleyebiliriz.” 

Editör: Yadigar Hanım