Bilim adamları, dünyada meydana gelen iklim değişikliğinin yaygın adıyla küresel ısınmanın kıyamete yol açabileceği yönünde somut göstergeler bulunduğuna dikkat çekti. 

“İnsanlığın yok oluşuna yol açabilecek tehditlerin yeterince araştırılmadığını, iklim değişikliğinin de fazla ciddiye alınmadığını” vurgulayan araştırmacılar, kıyamet senaryosunun küçük bir ihtimal bile olsa ihmal edilemeyeceğini ifade etti. Yayınlanan raporda, “Giderek hızlanan iklim değişikliğiyle karşı karşıyayken en korkunç senaryolara gözümüzü kapatmak en iyi ihtimalle amatörce bir risk yönetimi, en kötü ihtimalle de ölümcül bir aptallık” ifadeleri dikkat çekti. Uzmanlar, dünyanın hızlı bir şekilde iklim değişikliği felaketlerine hazırlık yapması gerektiği uyarısında bulundu.

ARAŞTIRMALARIN 1980'LERDE YOĞUNLAŞMIŞTI...

Araştırmaya göre, insanlığın yok oluşuna yönelik araştırmalar son olarak 1980'lerdeki Soğuk Savaş zamanında nükleer savaş tehdidinin yükseldiği dönemde yoğunlaşmıştı. O dönemden bu yana özellikle son dönemde öne çıkan kuraklık, aşırı sıcaklar, savaş ve hastalık tehditleriyle ilgili çalışmalar yetersiz kaldı.
Almanya'daki Postdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü'nden Profesör Johan Rockström, “Bu konuda daha çok şey öğrendikçe endişemiz daha da artıyor. Gezegenimizin karmaşık ve hassas bir organizma olduğunu daha iyi anlıyoruz ve felaketi önlemek için bunun matematiğini iyi yapmalıyız” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Habererk Haber Merkezi