Ancak vatandaşlar aşı randevusu alabilmek için büyük bir çaba sarf ediyor. Yaşlı nüfus e-devlet üzerinden randevu alamazken, telefonla ise ulaşılamıyor.

Sağlık Bakanlığı, 65 yaş üstü yurttaşlar ile 60 yaş üzeri eşlerinin aşı olabileceğini duyurdu. Ancak aşı randevusu alabilmek için çabalayan vatandaş, büyük zorluk yaşıyor. Randevu alabilmek hiç de öyle kolay değil. Vatandaşlar aşı randevusu için ALO 182’ye ulaşamıyor. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevu alınmak istendiğinde ise dün vatandaşın karşısına “Error” yazısı çıkıyordu. Geriye tek yol kalıyor: e-Nabız. Ancak bunun için de “e-Devlet” uygulaması gerekiyor.

AŞI RANDEVUSU İÇİN BİLE...

Oysa yaşlı yurttaşların birçoğunda “e-Devlet” yok. Aşı için önce 65 yaş üstü yurttaşların “e-Devlet” üyesi olması gerekiyor. Çoğu kez de bunu yaşlı yurttaşın varsa çocukları gerçekleştiriyor. Sonuç olarak aşı randevusu alabilmek için bile uğraşmak gerekiyor. Randevu alabilen yurttaş, aile sağlığı merkezlerinde çoğunlukla aşı bulunmadığı için hastanelere yönlendiriliyor. Kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekirken aşı için hastanelere gitmek zorunda kalınıyor.